GameStop'tan Müşterilerine Bilgilendirme

GameStop müşterilerini etkileyen siber saldırı ile haberimizi geçtiğimiz haftalarda yayınlamıştık. Yeni bir gelişme olarak GameStop müşterilerine siber saldırı ile ilgili bilgilendirme yaptı: GameStop müşterilerinin kredi kartı bilgilerinin birçoğu saldırıya uğradı ve CVV2 numaralarına kadar birçok veri ele geçirildi.

GameStop’u bahsi geçen siber saldırı konusunda uyaran firma KrebsOnSecurity. Güvenlik firmasının GameStop’a bildirdiğine göre saldırganlar müşterilere ait kredi kartı bilgilerini çalmayı başarmış ve hatta internet üzerinden satmaya başlamış.

Söz konusu ihlal Ağustos 2016 – Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşti fakat GameStop o sıralar müşterilerine kesin bir açıklama yapmamayı, bilgi vermemeyi tercih etti.

GameStop saldırı hakkında bilgi sahibi olduktan hemen sonra bir grup hukukçu ve güvenlik uzmanıyla çalışmaya başladı ve yasal mercilere olayı bildirdi. Ayrıca saldırıdan sorumlu olanları bulabilmek için bir siber güvenlik firmasıyla birlikte çalışmaya başladı fakat ne yazık ki sorumlu kişiler tespit edilemedi.

Verilerin tam olarak nasıl çalındığına veya kaç kişinin mağdur olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakat tahminlere göre bilgileri çalınan müşterilerin sayısı oldukça fazla.

Müşteriler Şikayetçi

Çoğumuzun bildiği üzere GameStop 7500’den fazla mağazaya sahip, oyun endüstrisinin önde gelen perakendecilerinden biri. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere bu perakende devinin müşterileri yapılan veri ihlalinden sonra durumu çok iyi karşılamadılar.

Asıl sorun GameStop’a yapılan saldırıdan ziyade, GameStop’un müşterilerine karşı tutumu oldu. Her ne kadar eninde sonunda doğruyu yapmış olsa da GameStop müşterilerini konu ile ilgili bilgilendirmek için çok geç kaldı. Twitter’da eksik bilgilendirmelerden dolayı şikayet eden müşterilerin yazılarına sıkça rastlanıyor.

GameStop Mağazalarını Kapatıyor

Yaşanan bütün olaylardan sonra GameStop satışlarında yaşadığı düşüş sebebiyle 150 adet mağazasını kapatacağını açıkladı. Yaşanan siber saldırı müşterileri negatif etkiledi ve birçoğu GameStop’tan alışveriş yapma konusunda oldukça isteksiz.

GameStop müşterilerinin birçoğunu Amazon, Walmart ve benzer diğer perakende mağazalarına kaptırmaya başladığı için, ayakta kalmaya daha çok özen göstermesi gerekiyor.

Her ne kadar bu olay GameStop için büyük bir darbe olmuş olsa da aynı zamanda bilgisayar korsanlarına bir servet kazandırdı. Bilgisayar korsanları GameStop müşterilerine ait kredi kartı bilgilerini oldukça yüksek fiyatlara satmaya devam ediyorlar.

Çevrimiçi perakendecilerin gelecekte oluşabilecek benzer kazaları önlemek için müşterilere ait CVV2 numaralarını kendi bünyelerinde barındırmayı sonlandırmaları gerekiyor.