Bizi Neler Bekliyor?

Herkes boşuna demiyor, çağımız teknoloji çağı diye. Ne tarafa baksak akıllı cihazlar, bilgisayarlar görüyoruz. Peki bütün bu cihazları kullanırken, teknolojiyle bu kadar iç içeyken güvende miyiz? İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında bizi neler bekliyor?

16 yaşından bu yana teknolojiyle, bilişimle büyümüş ve kendini geliştirmiş genel müdürümüz Tezcan Erşayan, bilgi güvenliğinin önemini, içinde bulunduğumuz çağ ile nasıl başa çıkacağımızı bizlere anlatıyor.

Her ne kadar günlük hayatımızda “siber güvenlik” cümlesini henüz çok duymuyor olsak da dünyada birçok olay yaşanıyor. Bankalara siber saldırılar yapılıyor, ülkeler birbirlerine topla, tüfekle değil teknolojiyle saldırıyor hatta bütün bunları konu alan filmler diziler yapılıyor. Bireyler olsun, kurumlar olsun bütün bunları sanki hiç başlarına gelmeyecekmiş gibi uzaktan izlemeye devam ediyor.

Fakat günümüzde “benim başıma gelmez” düşüncesi o kadar yanlış ki… Kendinizi bir birey olarak, akıllı cihaz kullanan biri olarak düşünün. Gün içerisinde neler yapıyorsunuz? Mesela sabah kahvaltınızı yapmaya gittiğiniz restoranın internet ağına bağlanıyor musunuz? Eğer buna cevabınız evet ise sizin de her an siber saldırıya uğrayabileceğinizi belirtmek isteriz. Kurumsal olarak düşünüldüğü zaman film senaryoları gibi korkunç olaylar silsilesi gözümüzün önüne geldiği için belki bir nebze daha dikkatliyiz, fakat bireysel olarak başımıza gelebilecekleri hiç düşünmüyoruz.

Kurumsal firmalar için de tehditler oldukça fazla. Her geçen gün yeni bir siber saldırı görüyoruz; fidye yazılımlar var, casusluklar var ve daha birçok örneği mevcut haberlerde. Peki ne yapacağız?

İşte bütün bu soruların cevapları ve çok daha fazlası Tezcan Erşayan’ın Bloomberg HT ile yaptığı röportajda: