Mısır’da İnternete Sansür

Mısır internete sansür getirdi: bazı büyük web siteleri ve VPN’ler engellendi.

Bölgede Katar ile anlaşmazlıklar devam ederken, Mısır yetkililerinin internet üzerinde haber siteleri ve VPN’leri engellediği ile ilgili haberler ortaya atıldı. İddiaya göre 24 Mayıs ve 12 Haziran tarihleri arasında 60’dan fazla web sitesi sansürlendi.

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Birliği’ne (AFTE) göre Mısır hükümeti geçtiğimiz ay içerisinde birçok web sitesini engelledi.

image-egypt

Engadget tarafından yayınlanan raporlara göre engellenen web siteleri daha önce teröre ve/veya Katar devletine destek vermekle suçlanan web sitelerden oluşuyor.

AFTE’ye göre engellenen web siteleri ve VPN’ler arasında HuffPost Arabi, AlJazeera.net, TorProject.org, Qatar TV, Tiger VPN ve Medium bulunuyor. Engellenen 62 servisin tamamını görmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu sansürden etkilenen web siteleri ve VPN’ler sadece başka ülkelere ait olan servisler değiller. Bir grup Mısır gazetesinin web siteleri de çalışma iznine sahip olmalarına rağmen sansürden etkilendi.

AFTE konu ile ilgili servis sağlayıcılarıyla iletişime geçtiğinde servis sağlayıcıları kesintilerin web sitelerinin kendilerinden kaynaklandığını iddia etti ve hükümetin katılımını kesinlikle reddetti.

OONI tarafından yapılan testlerde internetin Mısır’daki Vodafone ağında yer alan casus yazılımlar kullanılarak izlendiği belirlendi. Vodafona henüz bu konu hakkında yorum yapmadı.

Kaynak: ibtimes.co.uk