Arkadaşlarınız Çevrimiçi Gizliliğinizi Tehlikeye Atar mı?

Yapılan araştırmaya katılan öğrencilerin neredeyse %100’ü ücretsiz bir pizza karşılığında arkadaşlarının gizliliğini ele vereceğini söyledi. Yani gizliliğiniz bir pizzadan daha değersiz olabilir.

3108 MIT (Massachusetts Institute of Technology) öğrencisi ile yapılan araştırmada öğrencilerin büyük bir çoğunluğu arkadaşlarının özel e-posta adreslerini bir pizza karşılığında vermeyi kabul etti.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’nun yaptığı araştırmanın sonucu 14 Haziran’da gazetede yayınlandı. Araştırmada gizlilik ve sosyal gruplara olan güven seviyeleri kampüs içerisinde ölçüldü. Teşvik için ise cazip bir teklif olarak pizza kullanılmaya karar verildi.

Çalışmanın yazarlarından biri şu sözleri kullandı:

İnsanlar mahremiyete önem verdiklerini söylese de teşvik edildiklerinde gizli bilgileri kolayca başkalarına vermeye hazırlar.

Araştırma sırasında öğrencilere şu soru iletildi:

Kısa bir ankete (1 soru) katılımcı olarak seçildiniz. Eğer aşağıdaki anketi tamamlamaya karar verirseniz arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir adet pizza kazanacaksınız. Bu pizza bizden olacak!

İşin kötü yanı ise şu; pizza teklifini duyan öğrencilerin %98’i anketi doldurmayı tercih etti.
Analiz sonucunda doğru teşvik yapılırsa öğrencilerin hatta neredeyse bütün insanların her türlü gizli bilgiyi kolayca verebilecekleri bulundu.

Araştırmamızın sonucunda gördük ki, basit peynirli bir pizza gibi küçük teşvikler, gizlilikle ilgili verilen kararlarda çok büyük etkilere sahip olabiliyor.

Bu araştırma gösteriyor ki, kendimizle ilgili gizli bilgilerimizi en yakın arkadaşlarımızla bile paylaşırken dikkatli olmalıyız. Örneğin evcil hayvanınızın ismini bilen bir arkadaşınız bunu kötü niyetli birine verirse istenmeyen sonuçlar doğabilir. Yaşamımızdaki her şey yavaş yavaş dijital hale gelirken, özellikle parolalarımızı ele verebilecek gizli bilgileri kendimize saklamamız gerektiğini unutmamalıyız.