Bilgisayar Korsanlarının Hedefi Yine ATM’ler

Bilgisayar korsanları eski işletim sistemlerinden biri olan Windows XP ile çalışan ATM’leri soymak için Çinli bir zararlı yazılım kullanıyor. Kullanılan zararlı yazılımın ismi ise “Rufus”.

Teknoloji ilerledikçe bilgisayar korsanlarının saldırı yöntemleri de giderek değişiyor. Bir süre önce bilgisayar korsanlarının hesabınızdan para çalabilmesi için ya kredi kartı bilgilerinizi ya da kartın kendisini ele geçirmeleri gerekiyordu. Şimdi ise ATM’ler Rufus isimli zararlı yazılımdan etkilenince herhangi bir bilgi sormadan para veriyor.

Birkaç güvenlik ajansı şimdiden bazı ATM’lerin güvenliğinin ihlal edildiğini ve soyulduğunu bildirdi. Bu saldırı yönteminde hırsızların donanıma müdahalede bulunması ya da kredi kartı çalması gerekmiyor. Bunun yerine Çinli bir zararlı yazılım olan Rufus’u kullanıyorlar. Daha şimdiden bu saldırıdan etkilendiği iddia edilen birçok rapor bildirildi.

Bazı kaynaklara göre Rusuf Çin kaynaklı bir zararlı yazılım ve güncelliğini yitirmiş ATM yazılımlarının açıklarından faydalanıyor. Saldırıların yaşandığı ATM’lerin tümü hala eski Windows XP sürümü çalıştırmaktaydı.

Şu ana kadar yaşanan ATM saldırılarının hepsinde işletim sistemi Windows XP idi fakat bu diğer bütün ATM’lerin güvende olduğu anlamına gelmiyor. Windows XP sistemlerin saldırıya uğruyor olması çoğunlukla saldırılmasının kolay olmasından kaynaklanıyor. Bu saldırılar ilk olarak Odisha şehrinde görüldü ve daha sonra diğer bölgelerden de raporlar gelmeye başladı.
Bihar polisi ve Batı Bengal siber suç şubesi tarafından saldırıların bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiği doğrulandı. Polis bu olayı çözüme kavuşturmak için siber güvenlik uzmanlarından yardım talep ediyor.