ABD Savunma Bakanlığı Hacklendi

İngiliz bir bilgisayar korsanı ABD Savunma Bakanlığını hackledi. Fakat bir hata yaptı; bunu yaparken kendi internetini kullandı. Daha sonra ABD askeri uygu ağı üzerinden yüzlerce kullanıcı hesabını çalmaktan suçlu bulundu.

İngiliz bir bilgisayar korsanı ABD askeri uydu iletişim sisteminden 800’ün üzerinde kullanıcının adlarını, e-posta adreslerini, rütbelerini çalmaktan suçlu bulundu.

25 yaşındaki Sean Caffrey geçtiğimiz perşembe günü (15 Haziran) Birmingham Crown mahkemesinde 15 Haziran 2014 yılında ABD Savunma Bakanlığı’na saldırmaktan dolayı suçlandı.

Caffrey’in yakalanması ise oldukça kolaydı çünkü Ulusal Suç Ajansı’nın siber suçlar biriminin ve Batı Midlands polisinin araştırmaları onları direkt olarak Caffrey’e yönlendirdi. Caffrey gerçekleştirdiği saldırı sırasında kendisini gizlemek için hiç çaba sarf etmemişti.

Savunma Bakanlığı’ndan çalınan bütün veriler Caffrey’in sabit diskinde bulundu ve saldırıyla bağlantılı bir çevrimiçi mesajlaşma hesabı polisleri Caffrey’e ait bilgisayarlara yönlendirdi.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırının sebep olduğu zararın 628.000 dolar ile onarılabileceği belirtilirken, saldırının nasıl gerçekleştiği konusunda veya maliyetin neden bu kadar yüksek olduğu konusunda bir bilgi verilmedi. NCA araştırma müdürü Janey Young yaptığı açıklama şu sözleri kullandı:

NCA, FBI ve Savunma Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü soruşturmada Sean Caffrey’e karşı oldukça güçlü deliller ele geçirildi. Hiç kimse siber suçların cezalandırılmayacağını veya yaptıklarının yanlarına kalacağını düşünmemeli. NCA’de de Caffrey gibi yeteneklere sahip birçok kişi var fakat bu kişiler yeteneklerini insanların gizliliğini korumak, interneti daha güvenli bir alan haline getirmek için kullanıyorlar.