East Anglia Üniversitesi Hassas Öğrenci Verilerini Sızdırdı

Norwich’teki East Anglia Üniversitesi düzinelerce öğrencisinin gizli ve çok hassas kişisel bilgilerini 320 lisans öğrencisine toplu e-posta ile yolladı.

Yollanan e-postada okula hassas mazeretlerini bildiren 42 öğrenciye ait son derece ayrıntılı, gizli ve hassas bilgileri içeren bir elektronik tablo bulunuyordu. Bu hassas mazeretler öğrencilerin kişisel yaşamlarında maruz kaldığı cinsel saldırı, sağlık sorunları, aile hastalıkları, ölümler, depresyonlar gibi kişisel konuları içeriyordu.

Bahsi geçen e-posta bir okul personelinin e-posta adresiyle 16 Haziran Cuma günü gönderildi. Yollanan e-postadan hemen sonra özür dilemek için ikinci bir e-posta gönderildi. İkinci e-postada şunlar yazıyordu:

Az önce yanlışlıkla yolladığım bir e-posta almış olabilirsiniz. Lütfen o e-postayı açmadan/okumadan silmenizi rica ederim, çok teşekkürler.

Üniversite, Öğrenci Hizmetlerinin şu anda bu olaydan etkilenen bütün öğrencilerle temas kurduğunu açıkladı. Aynı zamanda olayla ilgili ICO’ya da bilgi verildi.

Bu olay asla yaşanmamalıydı, üniversite olarak özür diliyoruz. Konu ile ilgili bir araştırma başlattık ve etkilenen herkesi manevi olarak desteklemeye çalışıyoruz.

Üniversite öğrencilerinden 23 yaşındaki Megan Baynes, ailesinden birinin yaşadığı bir sağlık sorunu nedeniyle yapması gereken ödev için ekstra zaman almıştı. Baynes olaydan sonra şu sözleri söyledi:

Kişisel durumumun bir e-posta tablosunda yazılı olduğunu gördüğümde çok kötü hissettim. Durumum o tabloda yazanların en kötüsü ve gizlisi değildi, diğer insanların neler hissettiğini hayal edemiyorum.