Biyometrik Tren Bileti

İsveç ilk biyometrik tren bileti implantını tanıttı: Yolcular kağıt bilet almak yerine el implantlarını kullanıyorlar.

Trene yetişmek için aceleyle tren bileti almak veya evden çıktıktan sonra tren biletini evde unuttuğunu fark etmek gibi olaylar biyometrik mikroçip implantlar ile tarihe karışabilir.

İsveçli demiryolu işletmecisi SJ, dünyadaki yolcuların eski moda kağıt bilet kullanmasını tarih edeceğini iddia eden ilk seyahat şirketi. SJ, yolcuların el derilerinin altına implante edilen biyometrik bir çip kullanılarak seyahat kartlarına ödeme yapılmasına izin veren ilk seyahat şirketi olduğunu iddia ediyor.

Deri altına yerleştirilen küçük mikroçip NFC (Near Field Communication) teknolojsini kullanıyor. Mikroçip sayesinde tren görevlileri yolcuların ellerindeki çipi tarıyor ve bu şekilde bilet parası ödenmiş oluyor.

mikroçip-tarama-1

SJ şirketi geliştirmeye devam ettiği bu sistemi şimdiden yaklaşık 100 kayıtlı kullanıcı ile deniyor ve yakın bir zamanda daha kullanışlı hale getireceklerini iddia ediyor. Bununla birlikte devlete ait demiryolu şirketi olan SJ bahsi geçen mikroçipleri kendisi dağıtıyor veya satıyor olmayacak. Müşterilerin SJ’in biyometrik ödeme sisteminden faydalanmak için bu çiplere önceden sahip olmaları gerekiyor.

miktoçip-tarama-2

Cerrahi yollarla yerleştirilmiş bir mikroçipi bulmak, almak ve deri altına yerleştirmek kulağa çok zormuş gibi geliyor olabilir fakat İsveç’te hiçte zor değil. İsveç’te bir mikroçipe sahip olmak düşünüldüğünden daha kolay hatta 20.000 kişiden daha fazla kişi şimdiden mikroçipe sahip. Deri altına yerleştirilen çipleri satan bir firma şifreli kapıları açmak veya ödeme yapmak için kişisel çipleri öneriyor.

Bütün bunlar günlük hayatımızı kolaylaştıracak teknolojiler gibi görünse de birçok güvenlik araştırmacısı bu gibi bir teknolojinin güvenlik problemleri yaratabileceğine inanıyor. Kişisel ve finansal bilgilerimizin tutulacağı bu çiplerin işverenler tarafından çalışanları izlemek amacıyla kullanılabileceği, hatta siber saldırıya bile uğrayabileceği düşünülüyor. Yani kısacası güvenlik araştırmacılarına göre deri altı mikroçipleri gerçekleşmeyi bekleyen bir tehlike.

SJ’in denemeleri sırasında bazen müşterilerin bilet bilgileri yerine LinkedIn bilgileri tren görevlilerinin ekranlarında belirdi. Fakat SJ konu ile ilgili açıklamasında şu sözleri kullandı:

İşte bu yüzden bunu ‘deneme’ olarak adlandırıyoruz. SJ zaten İsveç’in en dijital odaklı şirketlerinden biri, bu yüzden bu yeni projenin çok hızlı bir şekilde adapte edilebileceğine inanıyoruz.