Drone Taksiler Bu Yıl Dubai’de Denenecek

Alman şirket Volocopter 62mph VC200 uçağını 2020 yılına kadar Dubai’de başlayarak test edecek.

Bu yılın sonlarına doğru Dubai’de dolaşmaya başlayacak yolcu taşıyabilen dronelar yaklaşık 100 km/s hıza erişebilecek.

Eskiden E-volo olarak bilinen ve bir Alman şirketi olan Volocopter multicopter olarak adlandırılan bir sürücü ve bir yolcu taşıyabilen dronelar üretiyor.

Volocopter ürettiği araçları daha ileri bir tarihte herkesin kullanımına sunmadan önce 2017’nin sonlarına doğru Dubai’de test etmek için Dubai’nin Yol ve Taşıma Otoritesi (RTA) ile anlaşma imzaladı. Testlerin yaklaşık olarak beş yıl süreceği tahmin ediliyor. Yani Dubai’de bile yolcuların bu araçlarla havada süzülmesi için belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

Volocopter kurucularından Alexander Zodel yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

RTA’nın bizi partner olarak seçmesinden oldukça minnettarız ve gurur duruyoruz.

Zodel’e göre Volocopter’in testlerinin Dubai’de yapılmasının kabul edilmesinin en büyük sebebi şirketin sahip olduğu sıkı güvenlik standartları.

Şirketin VC200 uçan taksisi 70 km/s hız ile yaklaşık 27 km yol gidebiliyor. Ayrıca ideal seyahat hızı 50 km/s hız ile yaklaşık 27 dakika boyunca havada kalabiliyor. Bir diğer özelliği ise 100 km/s hıza ulaşabiliyor olması.

image

Bütün bunlarla birlikte şirket Dubai’nin hava sahasını Çinli bir şirket olan Ehang ile paylaşacak. Ehang’ın da amacı Volocopter ile benzer. Ehang şirketi Uber uygulamasına benzer bir uygulamayla müşterilerin uçan taksi benzeri bir araç çağırabilmesini hedefliyor.