WannaCry’ın Son Kurbanı: Honda

WannaCry daha şimdiden tarihin en korkunç siber saldırılarından biri olarak biliniyor. WannaCry hala dünya üzerinde kendini yaymaya devam edip büyük şirketleri tahrip etmeye devam ediyor.

En son raporlara göre WannaCry’ın son kurbanı Tokyo’nun kuzeybatısında bulunan Sayama’daki Honda tesisi. Saldırının sonucunda otomobil devi daha fazla zarardan kaçınmak için 19 Haziran tarihinde bütün operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı.

Mayıs ayında patlama yaşayan WannaCry zararlı yazılımının hala internette dolaştığını ve kendi tesislerinden birine bulaşabileceğini Honda biliyor muydu acaba? Binden fazla otomobil üreten bir Honda tesisine WannaCry bulaşacağı kimin aklına gelirdi ki?

Bahsi geçen fidye yazılımı Honda’nın sistemlerinde ilk olarak 18 Haziran’da fark edildi ve tahmin edileceği üzere tüm ağ ciddi şekilde etkilendi.

WannaCry hali hazırda bir fidye yazılım olduğu için, bulaştığı ağlardaki bütün verileri şifreledikten sonra fidye talep ediyor. Honda’dan talep edilen fidye miktarının ise 300 dolar olduğu bildirildi.

Hatırlarsanız İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) yapılan WannaCry saldırısında NHS’ye bağlı bütün kuruluşlar bu saldırıdan etkilenmişti. Ancak Honda açısından durum biraz daha iyimser çünkü her nasılsa Honda’nın diğer tesisleri saldırıdan etkilenmedi.

WannaCry’ın ortaya çıkmasıyla birlikte fidye yazılım saldırılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz günlerde Erebus adlı bir zararlı yazılım Güney Koreli hosting şirketine bulaştığından bahsetmiştik. O olayda da hosting şirketi olan NAYANA 1 milyon dolar fidye ödemek zorunda kalmıştı.

Kaynak: hackread.com