Web Siteler Sizden Habersiz Veri Topluyor

Bir web sitesine kendim hakkında bu kadar çok bilgi vermek zorunda mıyım?

İşte bu soru web sitelerindeki formları doldururken kendinize sormanız gereken çok önemli bir soru.

Eminim birçoğunuz formlardaki ‘gönder’ butonuna tıklamadan önce eğer vermek istemediğiniz bilgiler var ise otomatik doldur özelliğiyle doldurulan bilgilerinizi değiştiriyorsunuz veya direkt olarak sekmeyi kapatıyorsunuz. Peki bu yeterli mi?

Elbette yeterli değil. Sekmeyi kapatmanız veya otomatik doldurulan bilgileri tekrar düzenlemeniz hiç bir fark yaratmaz. Çünkü siz o forma ne yazarsanız yazın gönder düğmesine basmasanız bile JavaScript kullanılarak yazdıklarınız arka planda otomatik olarak yakalanır.

Bir araştırma sırasında Gizmodo, web sitelerinde kullanılan bir kod (NaviStone) sayesinde web formlarına yazılan herhangi bir bilginin gönder butonuna basılmadan ele geçirildiğini keşfetti.

NaviStone anonim web sitesi ziyaretçilerinin kimliğini ve ev adreslerini ortaya çıkarmak için hizmet verdiğini belirten Ohio merkezli bir girişimdir.

BuildWith’e göre NaviStone’un kodunu kullanan en az 100 web sitesi var. Gizmodo’nun yaptığı araştırma sırasında düzinelerce web sitesi test edildi ve bu web sitelerinin birçoğunun gönder butonuna basılmasa bile kullanıcıların e-posta adreslerini topladığı belirlendi. Hatta bazı web siteleri sadece e-posta adreslerini toplamakla kalmıyor aynı zamanda otomatik doldurma özelliği ile doldurulan diğer kişisel bilgileri de topluyor.

Otomatik Doldurma Özelliğini Devre Dışı Bırakın!

Verilerinizi sizin rızanız olmadan toplayan web siteleri olduğu için otomatik doldurma özelliğini hem tarayıcınızda hem de parola yöneticinizde devre dışı bırakmanızı öneririz. Ayrıca otomatik doldurma özelliğinin yanı sıra sizin eliniz ile yazdığınız bilgilere de oldukça dikkat etmelisiniz. Kişisel verilerinizi bir web sitesine vermeden önce iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz.