Polisler İçin Yeni Cihaz: Textalyzer

Polislerin kullanımı için tasarlanan Textalyzer isimli cihaz kullanıcıların akıllı telefonlarında yaptıkları şeyler hakkında polislere bilgi veriyor. Gizliliği savunan kişilere göre bu büyük bir mahremiyet problemi.

Textalyzer adı verilen bu elektronik cihaz yakın geçmişte dikkati dağılmış sürülere müdahale etmek için polislere yönelik tasarlanan bir cihaz olarak manşetlerdeki yerini almıştı. Ancak o zaman bile gizliliği savunan kişiler bu cihazı bir gizlilik istilası olarak değerlendiriyordu.

Textalyzer’ın şimdilik sadece İngiltere’de kullanıldığı biliniyor. İngiltere’deki polisler sürücülerin cep telefonlarını sürüş sırasında kullanıp kullanmadıklarını bu tablet boyutundaki elektronik cihaz sayesinde görebiliyor. Hepsi bu değil, cihaz ayrıca akıllı telefonlara yapılan her tıklamayı, kaydırmayı ve dokunmayı kaydediyor. Hatta sürücülerin hangi uygulamayı kullandığı bile gösterebiliyor. Yani polis memurları şüpheli kişilerin akıllı telefonundaki verilere birkaç saniye içerisinde erişebiliyor.

Polis memurları dikkatsiz olduğundan şüphelendiği sürücüleri kenara çektikten sonra telefonlarını Textalyzer’a bağlıyor ve sürüş esnasında telefonun kullanıp kullanılmadığına bakabiliyor.

image

Basitçe açıklamak gerekirse bu cihaz bir sürücünün alkollü olup olmadığı test eden alkol ölçer gibi çalışıyor. Fakat fark olarak gizlilik problemlerini gösterebiliriz, çünkü polis memuru sürücünün telefonunu Textalyzer’a bağladıktan sonra sürücünün bütün verilerine tam erişim sağlayacak.

Textalyzer isimli bu elektronik cihaz bir İsrail firması olan Cellebrite tarafından geliştirildi. Hatırlarsanız Cellebrite firması daha önce yaptığı açıklamalarda herhangi bir telefonun ekran kilidini açabileceğini iddia etmişti.

image

Cihaz hala test aşamasındayken gizlilik savunucuları cihazın özel veri toplama algoritmasını eleştirmeye devam ediyor:

Cep telefonumuzu polis memuruna teslim ettiğimizde sahip olduğumuz özel verilerin polis memuru tarafından kopyalanmayacağının garantisi yoktur.

Bu eleştirilere karşı yetkililerin verdikleri yanıt ise şöyleydi:

Sürücülerin yolladıkları mesajlarda neler yazdığına bakmıyoruz, sadece mesajın atılıp atılmadığına bakıyoruz.