WannaCry Avustralya’daki Trafik Kameralarına Bulaştı

WannaCry otomobil devi Honda’nın Japonya’daki tesisine bulaştıktan birkaç gün sonra Avustralya, Victoria’daki 55 adet trafik kamerasına bulaştı.

Victoria Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride devlet çapındaki kara yollarında ve kavşaklarda bulunan bazı kameraların zararlı yazılımdan etkilendiği belirtildi.

Sorun henüz tamamen giderilmedi fakat ilgili departman zararlı yazılımın daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla bir yama yayınladı. Ayrıca hali hazırda saldırıdan etkilenen kameraların birkaç gün içerisinde düzeltileceği belirtildi.

Bazı söylentilere göre WannaCry’ın fark edilmesi Haziran ayının başlarında gerçekleşti fakat yetkili birimlere konu ile ilgili bilgilendirme yapılmadı. Trafik kameralarının WannaCry’dan etkilendiğine dair bir radyoya haber yollanılınca gerekli kişilere de bilgilendirilme yapmak zorunda kalınmış.

Ayrıca başka bir rapora göre kameraların kendisi saldırganların asıl hedefi değildi. Başka bir yere saldırırken yanlışlıkla kameralara da bulaştırıldı.

WannaCry fidye yazılımı ilk olarak İngiltere’de görüldüğünden beri hızla bilgisayarlara yayılmaya devam ediyor. Sonrasında 150 farklı ülkede 200.000’den fazla kullanıcıya bulaşarak dünya gündemindeki yerini edindi.

İspanya’daki en büyük telekomünikasyon şirketi WannaCry’dan nasibini alırken, Rusya’da devlete bağlı posta servisi de WannaCry saldırısıyla sarsıldı. Bahsi geçen fidye yazılımı yalnızca kullanıcı bilgisayarlarını da hedef almıyor; daha önce Amerika’daki tıbbi cihazlara da WannaCry bulaştı.

WannaCry’ın dünya çapındaki eylemleri dur durak bilmiyor. Bu gibi zararlı fidye yazılımlarından korunmak için kullandığınız yazılımların güncel olduğundan mutlaka emin olun ve ne olduğunu bilmediğiniz hiçbir eki veya linki açmayın.

Kaynak: hackread.com