Microsoft’ta Yapay Zeka Dönemi

Microsoft Windows 10 işletim sistemini zararlı yazılımlardan korumak için yapay zeka kullanmaya karar verdi. Dünya genelini sarsan saldırılardan sonra Microsoft güvenliğini arttırmaya karar vermiş gibi gözüküyor.

Microsoft’un işletim sistemi Windows, WannaCry ve Petya gibi dünya genelini etkileyen büyük siber saldırılardan dolayı kötü bir yıl geçiriyor gibi görünüyor. Bütün bunlara Microsoft’un yanıtı ise gecikmedi; sisteme bulaşmadan önce zararlı yazılımları algılayabilmek için tasarlanmış bir yapay zekalı anti-virüs yazılımı geliştirmeye karar verdi.

Microsoft’un açıklamasına göre Windows 10 işletim sistemi için bulut tabanlı AI (artificial intelligence) anti-virüs yazılımının geliştirilmesi artık zorunluydu. Çünkü Eylül veya Ekim ayında yayınlanacak Windows 10 Creator güncellemesi ile güvenlik açıklarının mümkün olduğunca kapatılması gerekiyordu. Bu nedenle Microsoft yeni ve geliştirilmiş bir yapay zekalı virüs koruma yazılımı çıkaracağını söyledi.
Bahsi geçen virüs koruma yazılımı esasen farklı bir şey değil. Zaten hali hazırda bulunan Windows Defender’ın gelişmiş versiyonu olacak. Microsoft var olan Windows Defender’a yapay zeka ekleyerek güvenliğini arttıracak.

m1

Peki nasıl çalışacak?

Microsoft’un virüs koruma yazılımı zararlı yazılıma maruz kalmış dosyaları derhal algılayabilmek için bir öğrenme modeli oluşturacak. Bu öğrenme modelini oluşturmak için de Azure, Endpoint ve Office gibi çeşitli bulut hizmet platformlarından veri toplayacak.

Bu sayede sistem öğrenerek, kendini geliştirecek ve keşfedilen zararlı yazılımlar için otomatik imzalar oluşturarak daha etkili bir güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca Windows Defender sadece bulunduğu bilgisayarı değil aynı zamanda bilgisayarın bağlı olduğu ağı da tarayarak onu da güvence tutmaya çalışacaktır.

Windows Defender’a bu güncelleme geldikten sonra zararlı yazılım imzalarını elle indirmek veya yapılandırmak zorunda kalmayacaksanız. Yani herhangi bir zero-day güvenlik açığına karşı bilgisayarınız daha güvende olacak. Aynı zamanda Windows Defender dünya üzerinde var olan zararlı yazılımları hızlıca öğrenebilmek için hali hazırda Windows 10 kullanan bütün bilgisayarlardan da veri toplayacak.

m2

Microsoft’tan Diğer Güncellemeler

Yapay zeka eklentili anti-virüs yazılımının yanı sıra Microsoft, WannaCry saldırılarından sonra önlem olarak dosya paylaşım protokolü olan SMB v1 protokolünü kaldırmaya karar verdi.

Aynı zamanda yine Windows 10 için daha fazla güvenlik özellikleri entegre edilecek. Örneğin internet tarayıcılarında kullanılabilecek Application Guard Windows 10 kullanıcılarına sunulacak.