WikiLeaks’in Sızdırdığı Elsa Nedir?

İddiaya göre Elsa, CIA’in sahip olduğu çevrimdışı bilgisayarları da izleyebilen bir konum izleme yazılımı.

WikiLeaks dokümanlarına göre Elsa özellikle Windows 7 bilgisayarları hedef almak için tasarlanmış ve tarihi 2013 yılına dayanıyor.

WikiLeaks yine CIA’in ürpertici araçlarının yer aldığı iddia edilen Vault 7 dosyalarını internete sızdırdı. Casusluk ajansının geliştirdiğine inanılan Elsa, özellikle Windows bilgisayarları hedef almak için tasarlanmış.

elsa

Her ne kadar Elsa sadece Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarları hedefleyebiliyor olsa da güvenlik uzmanlarının incelemelerine göre Elsa çok basit bir teknik ile geliştirilmiş. Yani CIA tüm Windows sürümlerini hedef alan başka bir zararlı yazılıma da sahip olabilir.

Elsa çevrimdışı bilgisayarları da hedefliyor

WikiLeaks dosyalarına göre Elsa çevrimdışı bilgisayarlardan da veri toplama işlemi gerçekleştirebiliyor. Zararlı yazılım için gereken tek şey etkin durumdaki bir Wi-Fi cihazı. Eğer hedeflenen cihaz internete bağlı ise zararlı yazılım Google’dan veya Microsoft’tan gelen coğrafi konumu otomatik olarak kullanmaya çalışıyor.
Alex MxGeorge’un Wired’a yaptığı açıklamaya göre;

Bahsi geçen teknik uzun bir zamandır biliniyor ve kullanılıyor. Bu teknikte bilgisayarda var olan bütün radyo cihazlarından bilgi toplanılarak konumun daha iyi belirlenmesi sağlanıyor.