ABD Senatosu Kaspersky’ı Yasaklamak İstiyor

Herkesin bildiği gibi Rusya ve ABD’nin arası bir süredir oldukça gergin. Gerginliğin sebebi ise Rusya’nın ABD seçimlerini manipüle ettiği iddia edilmesi.

Hatırlarsanız Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığı ile ilgili iddialarla dünya gündemi meşgul edilmişti. O zamandan beri de ABD ve Rusya ilişkileri oldukça gergin. Bu olaylardan sonra ABD senatosu daha temkinli olmaya karar vermiş olsa gerek çünkü Kaspersky’ın yazılımını yasaklamaya çalışıyorlar.

Kaspersky’ın ABD askerleri tarafından kullanılması yasak

Bildiğiniz gibi Kaspersky Rusya, Moskova merkezli dünyaca ünlü bir şirket ve güvenlik ile ilgili ürünler satıyor. Dünya genelinde birçok kişi tarafından kullanılan oldukça bilindik bir anti-virüs yazılımları da mevcut. Her ne kadar oldukça bilindik ve güvenlik konusunda tercih edilen bir şirket olsa da ABD senatosu Kaspersky’ın ürünlerini yasaklamak istiyor. Eğer bahsi geçen yasak getirilirse ABD Savunma Bakanlığı da Kaspersky ürünlerini kullanamayacak.

Senato’nun Kaspersky ürünlerinin yasaklanmasını istemesinin sebebi güvenlik devinin Rusya hükümetiyle bağlantılı olduğundan korkuyor olması. Senatoya göre bu ürünlerin kullanılması ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturabilir.

Demokratik Senatör Jeanne Shaheen’e göre Kremlin ve Kaspersky’ın ilişkileri önceden de çok iyiydi, şimdilerde de çok iyi. Bu nedenle güvenliğin sağlanması için Kaspersky ürünlerinin yasaklanması önemli bir adım olacak.

Kaspersky Rusya hükümetiyle olan bağlantısını defalarca reddetti ve iddiaların delillere dayanmadığını belirtti. Bununla birlikte şirketin CEO’su senato ile konuşmaya istekli olduğunu ve onu Rus hükümetiyle bağlantılı olmadıklarına ikna edebileceğini açıkladı.

Kaspersky iddiaları reddetse de eğer yasaklama önerisi meclisten ve Başkan Donald Trump’tan geçerse kanun olarak uygulanmaya başlanacak.