Janus Yardım Etmek İçin Geri Döndü

Petya fidye yazılımın yaratıcısı Janus kurbanlara yardım etmek için geri döndü.

Altı ay süren sessizliğinden sonra Petya’nın yaratıcısı olan bilgisayar korsanı, Petya kurbanlarına verilerini geri almalarına yardımcı olabilmek için geri döndü. Geri döndüğünü de Twittter’dan bütün kullanıcılara bildirdi.

Petya zararlı yazılımın arkasındaki siber suçlu/siber suçlular altı aylık bir sessizliğin sonunda geri döndüğünü bildirdi. Janus takma adıyla geçen zararlı yazılımın yaratıcısı/yaratıcıları Twitter’da ortaya çıktığında Petya kurbanlarına yardım etmek istediği için geri döndüğünü belirtti.

Janus attığı bir tweette Petya’nın yeni versiyonunda da çalışabilecek bir şifre çözme anahtarına sahip olduklarını açıkladı. Eğer Janus’un iddia ettiği gibi elindeki şifre çözme anahtarı Petya’nın yeni versiyonunda da çalışırsa, kurbanlar fidye ödemeden verilerini geri kazanabilecek.

Janus’un HackerNews’e verdiği röportaja göre, Petya’yı tıpkı diğer fidye yazılımlar gibi tasarlayıp bir RaaS (Ransomware-as-a-service) olarak satışa çıkardı. Janus Petya’yı bir RaaS olarak satışa çıkardığı için herhangi bir siber suçlu bu zararlı yazılımı satın alabilir. Sonrasında ise zararlı yazılımı modifiye edebilir veya direkt sahip olduğu versiyonuyla saldırılar düzenleyebilir.

Her ne kadar Janus yardım etmek için geri döndüğünü söylese de güvenlik uzmanları Petya’nın birçok versiyonunun klasik fidye yazılımlar gibi çalışmadığını ve amacının tamamen yıkım olduğunu düşünüyor. Yani Janus’un vereceği şifre çözme anahtarı çalışıyor olsa bile durumda çok bir fark yaratabileceğine inanılmıyor.