Hindistan Windows 10’a Geçmeye Hazırlanıyor

Dünya genelinde siber saldırıların artmasından dolayı Hindistan, Windows 10’u tüm ülke için indirimli fiyattan sunmayı planlıyor. Gulshan Rai’nin yaptığı açıklamaya göre Hindistan’daki Microsoft yetkilileri bu indirim isteğini kabul etti.

İki büyük fidye saldırısının dünya genelinde patlak vermesinin ardından Hindistan’ın siber güvenlik şefi Hindistan’daki 50 milyondan fazla makineyi siber saldırılara karşı daha iyi koruyabilmek için Microsoft’tan indirim talep etti. İndirim istedikleri ürün ise Microsoft’un en güncel işletim sistemi olan Windows 10.
2015 yılında göreve atanmış olan Gulshan Rai 30 Haziran’da Reuters’e yaptığı açıklamada Hindistan’daki Microsoft yetkililerinin bu isteği kabul ettiklerini belirtti.

Windows 10’a yükseltmek için kullanıcılara tek seferlik bir teklif sunulacak ve bu teklif tüm ülke için indirimli olacak.

Rai 150 ülkede yüzbinlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry saldırısından sonra Microsoft ile görüşmelere başladığını açıkladı. Rai’ye göre Windows 10’nun fiyatında Hindistan vatandaşları için %75’e kadar indirim yapılabilecek.

Reuters’a göre şu anda Hindistan genelinde Windows 10’un fiyatı 7,999 rupi ($124). Windows 10’nun ‘pro’ versiyonu ise 14,999 rupi ($232).

İstatistiklere göre Hindistan’daki 57 milyon bilgisayarın en az %96’sı şu anda Windows’un eski sürümleri ile çalışıyor. Hatta bu eski sürümlerin bazıları artık Microsoft tarafından desteklenmeyen sürümler.

Rai’nin açıklamasında Hindistan hükümetinin Microsoft’tan Windows 10 için indirim istediği belirtildi ve nihai bir anlaşmaya varıldıktan sonra kamuoyuna açıklanacağı söylendi.

Siber güvenlik şefi dünya genelinde artan siber saldırılardan sonra kullanıcıları daha fazla güvenliğe teşvik etmenin amaçlandığını söyledi. WannaCry saldırısından hemen sonra gelen ve yine 60’tan fazla ülkeyi etkileyen Petya saldırısı da Hindistan hükümetini korkuttu.

Ülke genelinde siber güvenliği arttırmak için Microsoft’tan talep edilen indirimler dışında Hindistan hükümetinin başka bir çalışması olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.