Avustralya Vatandaşlarının Sağlık Bilgileri Satışta

Bilgisayar korsanları herhangi bir Avustralya vatandaşına ait sağlık bilgilerini kişi başı £17 fiyatla satışa çıkardı. Verilerin çalındığı Medicare isimli sağlık sistemi hakkında soruşturma devam ediyor.

Dark Web üzerinde bir bilgisayar korsanının Avustralya sağlık sisteminden çaldığı her bir kaydı her biri £17 ($22) fiyatla sattığı belirlendi. Hükümete ait bilgisayar ağlarındaki açık sayesinde ele geçirildiği iddia edilen veriler Dark Web üzerinden ‘the Medicare machine’ liste ismiyle satılıyor.

Guardian Australia’nın yaptığı araştırmaya göre bilgisayar korsanı Ekim 2016’dan bu yana en az 75 adet Medicare dosyası satmış. Ayrıca verilerin varlığını doğrulamak için Guardian Australia kendi gazetecilerinden birinin bilgilerinin bir kısmını bilgisayar korsanından talep etti. Bulgulara göre bahsi geçen bilgisayar korsanı aylar boyunca aktifmiş.

Medicare sistemi Avustralya’da kullanılan ve hükümet tarafından kontrol edilen kapsamlı bir sağlık sistemi. Medicare sistemini kullanan vatandaşların verileri Medicare tarafından depolanıyor ve sonrasında sağlık hizmeti, indirimli reçeteler ve ücretsiz hastane randevuları gibi hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından kullanılıyor.

Guardian Australia tarafından doğrulama talep edilmesinden sonra bilgisayar korsanı muhabire ait Medicare kart numarasını ve kartın son kullanma tarihini doğru olarak vermeyi başardı.

Çalınan verilerin Dark Web satışı dışında internette herhangi bir yerde bulunabileceğine inanılmıyor. Ancak başka bir bilgisayar korsanı satışta olan verilerin hepsini alabilir ve farklı amaçlar için kullanabilir.

Henüz bilgisayar korsanının kim olduğu veya hangi güvenlik açığını kullanarak verileri elde ettiği bilinmiyor. Fakat çaldığı veriler sayesinde vatandaşların bilgilerini kullanarak farklı işlemler yapabilir ve kişileri zor durumda bırakabilir. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar hala devam ediyor.