Dark Web Pazarı AlphaBay Hizmet Dışı Kaldı

Ünlü bir Dark Web pazarı olan AlphaBay çevrimdışı kaldı. Bazı kullanıcılar site yöneticilerinin kullanıcılara ait bitcoinleri çalarak siteyi kapattığını düşünüyor.

Daha önceki haberlerimizde de sıkça adı geçen AlphaBay Dark Web’in en popüler ve en büyük pazarlarından biri. Bu büyük pazarın bir anda çevrimdışı kalması kullanıcıların bu işten şüphelenmelerine yol açtı. AlphaBay “yeni İpek Yolu” olarak biliniyor çünkü dünya genelinde silah, uyuşturucu, veri tabanları ve daha birçok yasa dışı eşya/ürün bu pazar üzerinden satılıyordu.

AlphaBay genellikle site bakıma gireceği zaman veya teknik bir problem olduğu zaman siteyi çevrimdışı yapmadan önce kullanıcılara bilgilendirmeler yapıyordu. Fakat bu sefer, Salı gecesinden beri çevrimdışı olan site kullanıcılarına herhangi bir bilgilendirme yapmadı.

Ani kesinti kullanıcılar arasında büyük bir panik yarattı. Çünkü AlphaBay kullanıcılarının hesapları arasında 1,479.03904709 BTC (yaklaşık 3.8 milyon dolar) para transferi gerçekleştiğine dair kanıtlar var.

image1

Reddit’te konu ile ilgili yapılan yorumların bazıları site yöneticilerinin kullanıcılara ait parayı çalmış olabileceğine yönelik. Bazıları ise bu fikrin saçma olduğunu düşünüyor çünkü bu kadar büyük bir pazara sahip site yöneticileri için 3.8 milyon dolar oldukça küçük bir miktar.

image2

Reddit yazarlarından Glooniemcboon konu hakkında şu yorumu yaptı:

Şimdi neler olduğunu bilmediğim için biraz gerginim. Çünkü eğer AlphaBay geri gelmezse kendi adıma birkaç yüz dolar kaybetmiş olacağım. Fakat hatırlarsanız geçtiğimiz yıl AlphaBay yine benzer şekilde 4 gün boyunca hizmet dışıydı.

Hala AlphaBay’a ne olduğu bilinmiyor fakat eğer gerçekten parayı çalmak için yapılan bir hamleyse, böyle bir olayın yaşandığı ilk Dark Web pazarı AlphaBay olmayacak. Buna benzer başka bir olayda Evolution isimli Pazar kapanmıştı ve yöneticileri 12 milyon dolarla kayıplara karışmıştı.