Yolcular Havaalanında Cihaz Parolalarını Vermeye Zorlanıyor

Yeni Zelanda'da gümrük yetkilileri ‘dijital aramalar’ için yolcuların telefon ve dizüstü bilgisayarlarına ait parolaları talep ediyor.

İsrail ve ABD havaalanlarında bulunan kolluk kuvvetleri bu ülkeleri ziyaret edenlerden o kişilere ait sosyal medya hesap ayrıntılarının istendiği biliniyordu. Fakat Yeni Zelanda da bundan ders çıkarmaya başlamış gibi görünüyor.
1 News’in haberine göre Yeni Zelanda’nın kendi havaalanlarındaki gümrük yetkilileri güvenlik kontrolünün bir parçası olarak ziyaretçilerden dijital cihazlarına ait parolaları vermek zorunda bırakıyor.

Bütün bu önlemler ulusal güvenliği sağlamak için

Gümrük yetkililerine göre şimdilerde ‘dijital şerit’ olarak bilinen kontroller tamamen ulusal güvenliği sağlamak amacıyla yapılıyor. Aslında bu kontroller kaçakçıların ülkeye girmesini önlemek için yapılıyor.

Gümrük İstihbarat Araştırmaları genel müdürü Jamie Bamford yolculara ait cihazların incelemesinin uzun da sürebileceğini, kısa da sürebileceğini yani tam olarak bir zaman verilemediğini açıklamıştı.

Bu konuya açıklık getirebilmek amacıyla neredeyse 30 yıldır Yeni Zelanda vatandaşı olan biri yaşadığı kontrol deneyimini açıklıyor.

Aynı zamanda Yeni Zelanda vatandaşı olan İsrail asıllı Ashraf Almoukdad kendisine ait dijital cihazların incelemesinin yaklaşık olarak 5 saat sürdüğünü belirtti. Tabi bu kadar uzun süren bir araştırma sırasında Almoukdad bir terörist gibi hissettiğini de açıkladı.

Veriler Zorla Alınıyor

Gümrük yetkilileri bazı durumlarda ziyaretçilere ait verilerin kopyalarını alıp detaylı araştırma için devlet kurumlarına da gönderiyor. Ayrıca bilgilerini ve verilerini paylaşmak istemeyen ziyaretçilere karşı gümrük yetkilileri cihazlara zorla girmek için gerekli olan bütün araçlara sahip olduklarını da açıkladı.

2015’ten bu yana yaklaşık 1350 insan ‘dijital şerit’ kontrollerine maruz kaldı. Bu 1350 insanın çoğunluğunu Yeni Zelanda vatandaşları oluşturuyor. Kontrolden geçen kişilerin 296’sı Yeni Zelanda’dan, 269’u Çin’den ve geri kalanı da Tayvan’dan gelen ziyaretçilerden oluşuyor.

Bahsi geçen ‘dijital şerit’ kontrollerini en çok yapan havaalanları Auckland, Wellington ve Christchurch.

Bu davranışın yasal olup olmadığı konusunda tartışmalar hala sürüyor. Tartışmalara rağmen Yeni Zelanda bu araştırmanın ülkeye ait prosedürlere göre uygulandığını iddia ediyor.

Yine 1 News’e göre gümrük görevlilerinin parola istediğine uymayı reddeden yolculara $5000 para cezası kesilmesi ile ilgili yasa tasarısı görüşülüyor.