WWE Veritabanı İnternete Sızdırıldı

3 milyon kayıt bulunan devasa WWE veritabanı internete sızdırıldı. Sızdırılan veritabanında WWE hayranlarının kişisel bilgileri ve yıldızların mesajları bulunuyordu.

World Wrestling Entertainment (WWE) şirketi 3 milyondan fazla kaydın bulunduğu korunmasız bir veritabanının ihlalini araştırıyor. Bahsi geçen güvenlik ihlali Kromtech siber güvenlik firmasından Bob Dyachenko tarafından fark edildi.

Dyachenko’ya göre bahsi geçen veritabanı Amazon Web Services S3 üzerinde korumasız bir şekilde barındırılıyordu. Veritabanında kullanıcılara ait isimler, e-posta adresleri, ev adresleri, doğum tarihleri, cinsiyet bilgileri, etnik detayları, kazançları, eğitim geçmişleri ve çocuk yaştakilerin yaş aralıkları gibi çok hassas bilgiler bulunuyor.

Dyachenko Forbes’e verdiği röportajda şu sözleri kullandı:

Hangi web adresine gidileceğini bilen herkes veritabanına düz metin olarak erişebilir. Erişmeye çalışırken herhangi bir parola bile istenmiyor.

Aynı zamanda Dyachenko Amazon sunucusunda Avrupa’daki WWE hayranlarına ait kişisel bilgilerin barındırıldığı başka bir veritabanı daha keşfetti.

Yaşanan sızıntının WWE şirketinin hangi departmanından yapıldığı bilinmiyor. Fakat tahminler ve kanıtların bir kısmı pazarlama departmanını gösteriyor.

Dyachenko bahsi geçen güvenlik açığını WWE şirketine 4 Temmuz tarihinde bildirdi ve WWE kendisine bildirilen güvenlik açığını doğruladı. Yapılan resmi açıklamada veritabanının güvenlik altına alındığı ve yaşanan sızıntıda kullanıcılara ait finansal bilgilerin çalınmadığı belirtildi.