Bilgisayar Korsanları ABD Nükleer Santrallerini Hedef Alıyor

ABD yetkilileri nükleer santrallere karşı siber saldırı olduğuna dair bir uyarı yayınladı.

Son raporlara göre bilgisayar korsanları ABD’deki ve diğer ülkelerdeki nükleer enerji santrallerinin, üretim tesislerinin ve diğer enerji firmalarının ağlarını hedef alıyor.

ABD İç Güvenlik Yüksek Mahkemesi (DHS) ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) siber saldırılarla ilgili bir uyarı raporu yayınladı.

Bilgisayar korsanlarının yaptıkları siber saldırı girişimlerinde başarılı olup olmadıklarına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Saldırıların sebebi ve şiddeti de hala bilinmiyor. Sorunu araştıran yetkililer bilgisayar korsanlarının hangi zararlı yazılımları kullandıklarını açıklamadı.

New York Times’ta bulunan açıklamaya göre hedeflenen şirketlerden biri Kansas’ta bulunan bir nükleer enerji santraliydi: Wolf Creek Nuclear Operating Corporation. Wolf Creek yetkilileri yaptığı açıklamada sistemlerinin siber saldırıdan etkilenmediğini belirtti.

Gazetecilere göre yapılan siber saldırıların sebebi bilgisayar korsanlarının kitlesel silahlara olan ilgisi. Saldırı düzenlenen şirketlerin birçoğu endüstriyel ve tehlikeli maddeler içeriyor.

Son haberlere bakıldığında özellikle nükleer ve enerji santralleri bilgisayar korsanlarının tehdidi altında. Son birkaç yıldır siber suçlular özellikle nükleer kontrol sistemlerini hedef alan birçok özel zararlı yazılım geliştirdi.

Artan tehditlerden dolayı özellikle nükleer ve enerji santralleri siber güvenliklerini arttırmak için çalışmalara başladı. Aynı zamanda hükümetler bu gibi kritik şirketlerin korunması için gerekli olan her şeyi şirketlere sağlayacağına dair söz verdi.

Yapılan saldırının arkasında kimin veya kimlerin olduğu henüz bilinmiyor.