Mahkumlar Kaçmak İçin Drone Kullanıyor

Bir avukatı kaçırmaktan dolayı tutuklanan 46 yaşındaki mahkum Jimmy Causey hapishaneden kaçmak için cep telefonu ve drone kullandığı bir strateji geliştirdi.

Yetkililer Causey’nin birkaç yıl önce de hapishaneden kaçmaya çalışmıştı fakat daha önce geleneksel yöntemleri denemişti. Ancak bu seferki stratejisi daha gelişmiş ve geleneksel yöntemlere göre daha sağlamdı.

Yine yetkililerden birine göre Causey, Salı gecesi hapishaneden kaçmak için bir drone ile birlikte en az bir adet cep telefonu kullandı. Drone sayesinde hapishaneden çıkması için gerekli araçları hapishane içerisine sokmayı başarıyordu.

Nasıl oldu?

New York Times’a göre Causey hapishaneden kaçmak için teknolojik aygıtları kullanmış olsa da gardiyanların eski kaçış yöntemlerine karşı oldukça uyanık olduğunu unutmadı.

Causey kaçışını Kurtuluş Günü kutlamaları sırasında gerçekleştirdi ve hapishane bölgesinden çıkmak için tel kesici kullandı. Yokluğunun fark edilmemesi için de bir kukla kullanmayı akıl etti. Causey hapishaneden akşam 8 civarı kaçmış olsa da mahkumun yokluğu ertesi gün öğleden sonra 2’de fark edildi.

image

Tekrar Tutuklandı

Kaçış planı oldukça etkileyici ve teknolojik olsa da Causey Teksas’ta ikamet ettiği otelde bir kez daha tutuklandı. Kim olduğu bilinmeyen birinden yetkili makamlara gelen ihbarda kaçak mahkumun Teksas’ta Motel 6 adlı bir otelde kaldığı belirtildi.

Kolluk kuvvetleri Causey’i yakalamaya gittiğinde Causey uyuyordu. Mahkumun bulunduğu yerde mühimmat, silahlar ve cep telefonları vardı. Ayrıca 47.654 dolar nakit para bulundu.

Suçlu Kim?

Polis hapishane yetkililerini tüm hücresel iletişimi kesmedikleri için suçladı. Ancak dikkat edilmesi gereken tek şey hücresel iletişim ve cep telefonu değil. Causey ve diğer bir mahkum önceki kaçma girişimlerinde herhangi bir iletişim cihazı kullanmamıştı.