Uydu İletişimi Güvenli mi?

2012 yılında Bochum’daki Ruhr Üniversitesi’nden beş Alman bilim insanı uydu telefonlarıyla iletilen sinyallerin şifresini çözmek için kullanılabilecek bir yöntemi açıklayan araştırma makalesi yayınlamıştı.

2016 yılında Chatham House tarafından yayınlanan başka bir makaleye göre bilgisayar korsanları ve hatta teröristler uydulardaki bilgisayar sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarından istifade edebilir.

Günümüzde ise iki Çinli araştırmacı bu iki araştırmanında daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabileceğini öneriyor.

Uydu telefonları özellikle ticari ortamlarda çok pratik bir seçim olmayabilir. Fakat yine de uydu telefonları ordular tarafından sıkça kullanıyor. Ayrıca normal telefon sinyallerinin kullanılamadığı yerlerde uydu telefonlar yine kullanışlı hale geliyor.

Kırsal bölgelerde yaşayanlar veya sık sık deniz seyahati yapanlar uydu telefonlarını kullanmayı tercih ediyor. Kullanım alanları da düşünüldüğünde uydu telefonlarıyla sağlanacak iletişimin oldukça kritik olabileceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu telefonlarla sağlanacak iletişimin güvende tutulması çok önemlidir.

Genellikle kullanıcıların korunması için GMR-2 şifreleme standardı kullanılıyor. GMR-2 bir GEO-Mobile arabirimidir ve uydu iletişimi için kullanılan en güncel sürümdür.

Çinli Araştırmacılar GMR-2 Şifresini Kurmanın Bir Yolunu Buldu

GMR-2 öncellikle kullanıcının konuşmasını 64 bit şifreleme ile kodlar. İki Çinli araştırmacı yapılan şifrelemeye ters mühendislik uygulayarak tüm konuşmayı birkaç saniye içerisinde çözmenin yolunu buldu.

Changsha’daki Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversite’sine bağlı iki araştırmacı bütün bu sürecin başlangıç noktasının şifreleme yöntemini belirlemek olduğunu açıkladı. Kullandıkları metot sayesinde uydu telefonundan gerçekleştirilen sohbetin gerçek zamanlı olarak şifresini kırıp, konuşmayı dinleyebiliyorlar.

Bilimsel Topluluğun Cevabı

Bilim insanları tarafından kullanılan bu metot dikkat çekti ve Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir öğretmen konu ile ilgili blog yazısı paylaştı. Yazısında bulunan metodun bir bilimsel gelişme olmasına rağmen ve hatta tehlikeli olmasına rağmen pratik olmadığını açıkladı.

Her ne kadar pratik olmasa da araştırmacıların birçoğu GMR-2 standardının zayıflığı konusunda hemfikir ve büyük felaketlerden kaçınılması için yeni ve daha güvenli bir standart kullanılması gerektiğini düşünüyorlar.