Arkanızı Kim Kolluyor?

Sürekli müşterisi olduğunuz teknoloji devi şirketler gizliliğinizi ne kadar koruyor?

Electronic Frontier Foundation (EFF) “Who has your back” isimli raporunu 10 Temmuz Pazartesi günü yayınladı. Yayınlanan raporda teknoloji devlerinin müşteri verilerini ne kadar iyi koruduğu ile ilgili veriler bulunuyor. Sadece bir avuç teknoloji devi gizlilik konusunda tam not alırken, Comcast, AT&T, T-Mobile ve Verizon gibi şirketlerin notları çok oldukça düşük.

EFF tarafından yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

Cep telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ve kullandığımız çevrimiçi servislerde biriktirdiğimiz bilgiler bizim hayatımız ile ilgili detaylı resimler ortaya çıkarıyor; nereye gidiyoruz, kimlerle görüşüyoruz, neler söylüyoruz, politik düşüncelerimiz ne, neye inanıyoruz ve daha birçok sorunun cevabı bizim bilgilerimizden derlenebilir.

EFF yaptığı değerlendirme sırasında 26 tane büyük teknoloji firmasını ele aldı. Değerlendirmelerde en etkili olan şey ise bu teknoloji şirketlerinin müşteri verilerini istendiği takdirde hükümet destekli ajanslara verip vermemeleriydi.

EFF’ye göre bu yıl sadece 9 şirket tam not almayı başardı: Adobe, Credo, Dropbox, Lyft, Pinterest, Sonic, Uber, Wickr ve Wordpress.

Hem eski telekomünikasyon şirketleri hem de Silikon Vadisi’nin devleri güvenlik açısından çok daha iyi işler yapabilirler ve yapmalılar.

Aşağıda EFF değerlendirmesinin tam listesini inceleyebilirsiniz:

eff-full-list-image

Kaynak: ibtimes.co.uk