Samsung Tizen İşletim Sisteminde Problem mi Var?

Bir araştırmacının açıklamasına göre milyonlarca Samsung ürününde çalışan Samsung Tizen işletim sistemi oldukça kötü programlanmış. Araştırmacı Tizen’de 27.000 adet programlama hatası olduğunu ve bu hataların ciddi güvenlik açıklarına sebep olabileceğini iddia etti.

Intel ve Samsung Electronics tarafından desteklenen Linux tabanlı işletim sistemi Tizen 2012 yılının başından beri geliştiriliyor. Bahsi geçen işletim sistemi akıllı telefonlarda, tabletlerde, akıllı TV’lerde, akıllı saatlerde, kameralarda ve bilgisayarlarda kullanılmak için tasarlandı.

Rusya merkezli bir şirket olan PVS-Studio’nun (Program Verification Systems) kurucusu Andrey Karpov’a göre şirketine ait araştırmacı bir takım Tizen işletim siteminde yüzlerce hata buldu. PVS-Studio programcılara yazdıkları kaynak kodlardaki hataları bulmak ve onları düzeltmek için yardımcı olan bir şirket. Kaprov yaptığı bir açıklamada şu sözleri kullandı:

Eğer şöyle kabaca bir tahmin yaparsak, ekibim Tizen’de yaklaşık 27.000 hata tespit edecek ve istenilirse bunları düzeltebilecek.

Bu yılın Nisan ayında İsrail asıllı bir araştırmacı olan Amihai Neiderman Tizen işletim sistemini inceledikten sonra 40 adete yakın zero-day açığı bulduğunu belirtmiş ve Tizen’in şimdiye dek gördüğü en kötü kod olduğunu açıklamıştı.

Karpov, Tizen işletim sisteminin kodunda yaklaşık bin adet hata bulduktan sonra PVS-Studio yazılımının satışı için Samsung ile temasa geçti ancak Samsung yetkililerinden Youil Kim bu teklifi reddetti.

Samsung’un Karpov’a verdiği yanıta göre Samsung, Tizen işletim sistemindeki kaynak kod hatalarını bulması ve düzeltmesi için hali hazırda SVACE teknolojisini (Security Vulnerabilities and Critical Errors Detector) kullanıyor. Youil Kim yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Başka bir takımın Tizen işletim sisteminde ek kusurlar bulabileceğinin farkındayız. Fakat Tizen’de düzeltilmesi gereken 27.000 kusur bulunduğu iddiasını kabul etmiyoruz.