AlphaBay’ın Neden Kapandığı Belli Oldu

Hatırlarsanız AlphaBay’ın aniden hizmet dışı kaldığı ile ilgili haberi bir süre önce paylaşmıştık. Fakat sebebi bilinmiyordu. Şimdi ise sebebi belli oldu.

Yaklaşık 10 gün önce günümüzün ipek yolu olarak değerlendiren AlphaBay Market çevrimdışı kalmıştı ve kullanıcılar site yöneticilerinin var olan parayı çalıp kaçtığını düşünüyordu.

Fakat gelen yeni haberlere göre ABD, Kanada ve Tayland’ın kolluk kuvvetlerinin ortak çalışması ile AlphaBay kurucusu Alexandre Cazes tutuklandı.

Yakın geçmişe bakarsak AlphaBay market 2014 yılından bu yana en büyük dark web pazarı olarak biliniyor. AlphaBay üzerinden çalıntı kredi kartı bilgileri, veritabanları ve uyuşturucu gibi yasadışı ürünler satılıyordu.

Sadece 2017 yılı içerisinde AlphaBay üzerinden satılan kredi kartlarından elde edilen gelir 5 milyon doların üzerinde. Ayrıca Recorded Future Inc.’in direktörü Andrei Barysevich’e göre AlphaBay market üzerinden bir gün içerisinde 600.000 dolar ile 800.000 dolar arası işlem gerçekleşiyordu.

Tutuklanma

ABD, Kanada ve Tayland’daki yetkililer 46 yaşındaki Kanadalı Alexandre Cazes’i yakalamak için bir operasyon yaptılar. Operasyon başarılı oldu ve 5 Temmuz’da Cazes gözaltına alındı. Sonrasında ise Tayland’da bir hapishaneye yerleştirildi.

Kullanıcıların dolandırıcılık iddiaları kısmen doğrulanmış oldu çünkü Cazes tutuklandığında kendisiyle birlikte 4 adet Lamborghini ve Tayland para birimine çevrilmiş olarak 11.7 milyon dolar para bulundu.

Cazes İntihar Etti

Bangkok Post’un haberine göre Cazes’in ABD’ye iade edileceği gün bir cezaevi bekçisi Cazes’i hücresinde ölü buldu. Narkotik Bürosunun raporuna göre Cazes kendisini havluyla asarak intihar etti.

Kaynak: hackread.com