Ücretsiz Ağlara Bağlanırken Şartlarını Okuyor musunuz?

Yapılan bir sosyal deneyin sonucunda birçok insanın bağlandıkları Wi-Fi ağların bağlantı şartlarını okumadan kabul ettiği ortaya çıktı.

22.000’den fazla kişi ücretsiz Wi-Fi ağı karşılığında festival tuvaletlerini temizlemek, sokak kedilerine/köpeklerine sarılmak ve salyangoz kabuklarını boyamak gibi 1000 saatlik toplum hizmeti gerçekleştirmek için farkında olmadan kayıt oldu.

Halka açık Wi-Fi sağlayıcısı Purple’ın yaptığı bir toplumsal deneyde iki hafta boyunca Wi-Fi ağına bağlantı şartlarına parodi maddeler eklendi. Eklenen maddeler şöyleydi:

Bu, aşağıdakileri içerebilir: Parklardaki hayvan atıklarını temizlemek. Sokaktaki kedi ve köpeklere sarılmak. Kanalizasyon blokajlarını elle rahatlatmak. Taşınabilir festival tuvaletlerini temizlemek. Salyangoz kabuklarını boyamak. Yollara yapışan sakızları temizlemek.

Şirket Londra’daki Nottingham’s Motorpoint Arena’da ve Alexandra Palace’ta bulunan ücretsiz Wi-Fi ağlarının şartlarına bu parodi maddeleri ekleyerek tüketicilerin “farkındalık eksikliğini” göstermeyi hedeflemişti.

İki haftalık deney sürecinde yalnızca bir kişi yani toplam kullanıcıların sadece %0.000045’i şartlardaki değişikliği fark etti. Sonuçlar açıklandıktan sonra Purple’ın CEO’su Gavin Wheeldon şu tavsiyeyi verdi:

Bütün kullanıcıların bağlandıkları ücretsiz Wi-Fi ağlarının şartlarını kabul etmeden önce okumaları gerekiyor. Ne kabul ettiklerini ve ne kadar veri paylaştıklarını bilmeleri gerekiyor. Yaptığımız deneyde kullanıcıların onay kutucuğunu ne kadar kolay işaretlediğini görmüş olduk.

Bahsi geçen deney Purple firmasının Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uyumlu olan ilk Wi-Fi sağlayıcısı olduğunu duyurmasının bir parçası olarak gerçekleştirildi.