Sahte WhatsApp Abonelik E-Postasına Dikkat

Genellikle dolandırıcılar kimlik avı e-postası yollarken içine kullanıcıları kandıracak zararlı bir ek veya link eklerler. Fakat bazı durumlarda kullanıcıları kandırmak için sadece onların bilgisizliğinden faydalanıyorlar.

WhatsApp Aboneliği

Birçoğunuz geçtiğimiz yıllarda WhatsApp’ın ücretli aboneliğe geçeceğine dair çıkan haberleri hatırlarsınız. Haberlerin çıktığı dönemde WhatsApp hizmetinin 0,99 dolara abonelik vereceği söyleniyordu. Fakat haberlerin çıkmasından kısa bir süre sonra, tam olarak Ocak 2016’da WhatsApp şirketi abonelik uygulamasını sona erdirdi. Buna rağmen abonelikle ilgili sahte mesajlar ve e-postalar piyasada dolaşmaya devam etti.

image

Dolandırıcılar Abonelik E-Postası Yolluyor

Dolandırıcıların kullandığı bu yol aslında şimdiye dek kullanıcıları kandırmak için kullanılan en kolay yol olarak değerlendirilebilir.

Geçtiğimiz günlerde Londra polisinin siber suçlarla ilgilenen bölümün dolandırıcılık birimi kurbanlara sahte WhatsApp abonelik e-postası gönderen bir kampanya keşfetti.

Yollanan sahte e-postada bir yıllık WhatsApp deneme sürümünün sonuna gelindiği ve hizmeti almaya devam etmek için hizmeti satın alması gerektiği belirtiliyor.

Yollanan e-postada ödeme yapılabilmesi için kullanıcılardan bankacılık ayrıntıları istiyor. Yani dolandırıcılığın asıl sebebi kurbanların banka bilgilerini ele geçirmek. E-postada bulunan bir link kurbanları banka bilgilerini girebilecekleri sahte bir müşteri portalına yönlendiriyor. Bilgisayar korsanlarının banka bilgilerini topladıktan sonra ne yapacağına dair henüz bir ipucu bulunmuyor.

Bu Tür E-Postalardan Uzak Durun

Polis yaptığı duyuruda bu tür bir e-posta alan herkesin polisi bilgilendirmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca durum fark edilmeden önce bu kandırmacaya düşen herkese izlemeleri gereken adımlar konusunda destek sağlanıyor.

Bu tür saldırılardan korunmak için güvenilir bir virüs koruma programı da kullanabilirsiniz. Virüs koruma programları zararlı içerik barındıran sayfalara erişiminizi engelleyecektir.