Bilgisayar Korsanlarının Yeni Hedefi: Hoverboard

Günümüzde hoverboardların çok popüler olduğu zaten biliniyor. Kullanıcılara göre hoverboardların kullanımının kolay olmasının yanı sıra oldukça eğlenceliler. Var olan her cihazı internete bağlama hevesi hoverboardları es geçmedi. Hatta hoverboardlar kullanıcılar için özel bir uygulama ile birlikte geliyor.

Bahsi geçen uygulama kullanıcının hoverboard ışıklarının rengini değiştirmesine, cihazın uzaktan kontrol edilmesine ve kalan pil ömrünü kontrol etmesine olanak sağlıyor. Bütün bu özellikler 2016 yılının ikinci yarısında hoverboard satışlarının artmasını sağladı. Her ne kadar kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilse de hoverboardların güvenli olmadığı açıklandı.

Ünlü bir siber güvenlik firması olan IOActive’in son araştırmasına göre Segway MiniPro (kendi kendini dengeleyen kişisel araç) bir Bluetooth bağlantısıyla kolayca hacklenebilir. IOActive’in güvenlik araştırmacısı Thomas Kilbride’ın açıklamasına göre yaklaşık 9 metre mesafeden, herhangi bir özel donanım kullanmadan hoverboardın kontrol edilmesi mümkün.
Öte yandan özel bir donanım kullanıldığı takdirde bilgisayar korsanları hoverboardı yüzlerce metre uzaktan da kontrol edebilir. Bu güvenlik açığından faydalanılarak verilebilecek hasar ise oldukça ciddi. Sürücünün hayatını tehlikeye atmanın yanı sıra bilgisayar korsanları sürücülerin yerlerini belirleyebilir ve birden fazla hoverboardı aynı anda kontrol edebilir.

segway

Segway MiniPro quasi-hoverboard kullanıcılar arasında oldukça popüler bir model. Çünkü bu modelde kullanıcılar cihaza ait resmi uygulamayı kullanarak hoverboardı kontrol edebiliyor. Bütün bu kullanışlı özelliklerine rağmen yazılımın Bluetooth aracılığıyla hacklenmeye karşı savunmasızlığı oldukça üzücü. IOActive’in araştırmasına göre sürücü hoverboard üzerindeyken saldırıya uğrayabilir.

IOActive bulgularını üretici firmaya sunduktan sonra, firma Nisan ayında resmi uygulamanın yeni ve daha güvenli bir sürümünü piyasaya sürdü.