Evcil Hayvanlarımızla Konuşabilir miyiz?

Evcil hayvanlarınızın size ne söylemek istediğini hiç merak ettiniz mi? Yeni bir teknoloji sayesinde evcil hayvanlarınızın çıkardığı sesler kelimelere dönüştürülebilir.

İnternet devi Amazon’un yaptığı bir açıklamaya göre yakın bir zamanda hayvan severler evcil hayvanlarıyla konuşabilecek. Çalışmanın yazarlarından biri olan William Higham’a göre bahsi geçen teknoloji önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayata geçirilebilecek.
Evcil hayvanlarla anlaşabilmek için teknoloji geliştirme fikri yıllardır sürüyor fakat henüz elle tutulur bir sonuca ulaşılamamıştı. Fakat gelişen yapay zekalar ve makine öğrenme projeleri sayesinde akademisyenler evcil hayvanlarla konuşulabileceğini düşünüyor.

Evcil hayvan sahipleri evcil hayvanları için harcadıkları para miktarından zaman zaman şikayet ediyorlar. Evcil hayvanlarıyla doğrudan iletişim kurabilseler sorunlarını daha hızlı çözeceklerine inanan müşterilerimiz için bu talep edilen bir ürün.

Yazarların belirttiğine göre yakın bir zamanda evcil hayvanların çıkardığı sesler sahiplerinin anlayabileceği anlamlı kelimelere çevirebilecek. Evcil hayvanların yakalarına takılacak bir cihaz söylemek istedikleri şeyleri insanların anlayabileceği bir dile çevirecek.

Amazon tarafından desteklenen bir araştırmacı Kuzey Arizona Üniversitesi’nden Con Slobodchikoff’un hayvanlar üzerinde yaptığı 30 yıllık araştırmasına dayanarak araştırmasını sürdürdü.

Pek çok insan kedileri ve köpekleri ile iletişim kurabilmek istiyor. Hatta karşılık alamasalar bile birçok insan evcil hayvanlarıyla sırlarını ve sorunlarını paylaşıyorlar.

Araştırmacı kaydedilmiş seslerin bulunduğu veri tabanını kullanarak hayvanların dil algoritmasını çıkarmaya çalışıyor. Fakat bu yöntemin çalışacağına dair emin olmayanlar da var. Örneğin Portsmouth Üniversitesi’nden bir psikolog olan Juliane Kaminski’ye göre hayvanların çıkardığı sesler onların dili değil. Psikoloğa göre hayvanlar çıkardıkları seslerle değil beden dilleriyle insanlarla iletişim kurmaya çalışıyor.