Havaalanlarında Robot Dönemi

LG’nin tasarladığı havaalanı robotları terminal katlarını temizliyor ve yolculara uçuş kapısına kadar eşlik ediyor.

Havaalanları büyüklüklerinden dolayı karmaşık ve göz korkutucu mekanlar olabilir. Check-in sırasında beklemek için, sonrasında kapımızı bulabilmek için ve yaşanabilecek daha birçok aksaklık için havaalanlarına erken gidiyoruz ve saatlerimizi geçiriyoruz.

Stresin azaltılmasına ve geçirilen zamanın minimuma indirgenebilmesi için LG havaalanı robotu tasarladı. Güney Kore’nin en büyük havaalanı olan Incheon International’da görev yapan bu robotlar havaalanında kaybolan turistlere yardımcı oluyor.

2018 yılında yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları’nın öncesinde misafirlere yardımcı olabilmek ve zemini temiz tutabilmek için robotlar şimdiden deneniyor.

Airport Guide Robot olarak adlandırılan robotlar Korece, İngilizce, Çince ve Japonca anlamak/konuşmak için ses tanıma sistemi kullanıyor. Terminalleri dolaşıyor ve yolculara sesiyle veya önündeki büyük ekranıyla yardımcı oluyor.

image0

Yolcular biletlerini havaalanı robotlarına taratarak doğru uçuş kapısını kolayca bulabiliyor. Eğer yolcunun uçuşuna kadar daha fazla zamanı varsa robot yolcuları havaalanı mağazalarına veya restoranlarına götürebiliyor.

image1

İkinci robot ise Airport Cleaning Robot olarak adlandırılıyor ve terminal katlarını süpürüyor. Engellerden kaçınarak bir sonraki görevine giden en verimli rotayı hesaplayabilen bu robot hangi alanların en yoğun olduğu konusunda bilgi alabiliyor ve o bölümdeki temizliğe öncelik tanıyabiliyor.