Mikroçipler Hayatımıza Girmeye Başlıyor

Bir ABD firması çalışanlarına mikroçip takmaya karar verdi.

Wisconsin merkezli yazılım tasarlayan bir firma çalışanlarına mikroçip yerleştirmeyi planladığını açıkladı. Şirketin yaptığı basın açıklamasında Radyo Frekans Tanımlama (RFID) çiplerinin çalışanların işaret parmağı ile baş parmağı arasına yerleştirileceği belirtildi.

Dolayısıyla Three Square Market firması ABD’de çalışanlarına mikroçip yerleştirecek ilk firma olarak biliniyor. Şirketin CEO’su Todd Westby’a göre mikroçip deri altına yerleştirilecek ve çalışanlar için herhangi bir endişe yaratmayacak.

image0

Şirketin basın bültenine göre çalışanlar yerleştirilen mikroçiplerle çeşitli görevleri yerine getirebilecek. Takılacak mikroçipler bilgisayar sistemlerine kolayca giriş yapmak için, kredi kartı ödemesi yapmak için, öğle arasında firmadaki marketten alışveriş yapabilmek için, firma içindeki yazıcıları kullanmak için ve hatta kapıları açmak için kullanılabilecek. Kişiler aynı zamanda normal şeyler satın almak için de bu çipleri kullanabilecek.

image1

Bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan çipler kullanıcıların günlük hayatlarında da kolaylık sağlayacak. Örneğin toplu taşıma ödemelerinde kullanılabilecek veya pasaport olarak gösterilebilecek.

Tek bir çipin maliyeti yaklaşık olarak 300 dolar ve şirket gereken bütün harcamaları üstlenecek. Raporlara göre mikroçipler çalışanlara zorunlu tutulmayacak yani sadece sahip olmak isteyenlere mikroçip takılacak ve bu uygulama 1 Ağustos’ta başlayacak.

image2

Takılacak mikroçiplerle ilgili en önemli özellik bütün verilerin şifreleneceği ve GPS izlemesi yapılamayacak olmasıdır. Elektromanyetik cihaz kullanılırken NFC teknolojisini kullanacak.

Mikroçip furyası Three Square Market firması tarafından başlatıldıktan sonra diğer birçok firma da hızlıca bu teknolojiyi benimsemek isteyecektir.

Şu an itibariyle Three Square Market’in hedefi en az 50 çalışanına mikroçip yerleştirmek. Şirket bu kararını ödeme sistemlerindeki evrim olarak değerlendiriyor.