14-18 Yaş Aralığındaki Gençlere Siber Okul Programı

İngiltere’nin Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı (DCMS) bu yıl okul çocukları için siber güvenlik eğitimi programı başlatıyor.

£20 milyonluk siber okul programı 6000 ortaokul öğrencisine ders dışı kulüpler, etkinlikler ve çevrimiçi oyunlar aracılığı ile eğitim verecek. Bu sonbahar döneminde bir pilot denemesi başlatılacak.

Bakanlığın amacı öğrencilerin, öğretmenlerin ve siber güvenlik endüstrisinin bir araya gelebilmesini sağlamak. Bahsi geçen girişim geleceğin siber güvenlik uzmanlarını bulmayı hedefleyen Ulusal Siber Güvenlik Programı’nın bir parçası.

The Sans Institute, BT, FutureLearn ve Cyber Security Challenge UK bu programı destekleyen firmalar arasında yer alıyor.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığına göre bu program İngiltere’yi geleceğe hazırlamak ve siber suçların artan tehlikelerine karşı mücadeleye hazırlıklı olmak.

Gençlerin siber güvenlik alanında çalışabilmeleri için gerekli olan temel becerileri öğrenmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda bütün hükümet binaları şimdinin gençlerine emanet olacak ve onların bu önemli görevleri yerine getirebilmeleri için gerekli bilgilere sahip olmalarını istiyoruz.

Bakanlardan biri olan Matt Hancock’un açıklaması ise şöyle:

Siber Okul programı yarının yeteneklerine ilham vermeyi ve binlerce parlak zekaya en yeni siber güvenlik becerilerini öğretmeyi hedefliyor. Siber güvenlik alanına yeteneği/tutkusu olan herkesi teşvik etmek istiyoruz.

14-18 yaş aralığındaki gençlerin başvuruları değerlendirilecek ve dersi alanların kariyerlerine yardımcı olabilmek için siber güvenlik sektörüyle bağlantılı çalışılacak. Dört yıllık programda müfredat dışı yüz saatten fazla ders verilecek.

Bakanlığın hedefi 2021 yılına kadar en az 5700 genci bu yönde eğitebilmek.