Akıllı Silahlar Hacklenebiliyor

1500 dolar değerindeki akıllı silahlar 15 dolarlık mıknatıslarla hacklenebiliyor. Bilgisayar korsanlarının akıllı cihazları hacklemek için çeşitli yollar bulması firmalar için çok tedirgin edici.

Silahın çalınıp, başkaları tarafından ateşlenmesini önlemek amacıyla tasarlanan akıllı silah sadece silah sahibinin silahla uyumlu saati takmasıyla ateşleniyor. Fakat bilgisayar korsanları bu sistemi çok basit ve ucuz bir cihazla kırmayı başardı.

Akıllı silahların üretimi ve çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. Bazıları yukarıdaki örnekteki gibi silahla uyumlu ikinci bir cihaz ile çalışıyor, bazılar ise sahibinin parmak izini tanımadan ateş almıyor. Bu olaydaki Armatix IP1 modeli silah sahibinin koluna taktığı bir saatle birlikte çalışıyor. Fakat bilgisayar korsanları bu sistemdeki birçok kusuru kullanarak sistemi aşabiliyor.

Defcon konferansında Plore olarak bilinen bir bilgisayar korsanı sadece 20 dolarlık radyo ekipmanı ve ucuz mıknatıslar kullanarak sözde çok güvenli IP1 modeline neler yapabileceğini gösterdi.

Yayınlanan makalede Plore’un altı ay boyunca sistemin açıklarını aradığını ve silahı hacklemenin üç farklı yolunu bulduğu açıklandı. Kullanılan 20 dolarlık bir radyo vericisini silaha bağlayarak saat ile silah arasında normalde çok kısa olması gereken mesafeyi 4 metreye kadar çıkarttı. Yani saati ortamdaki herhangi başka bir kişi de takabilir.

Şaşırtıcı bir diğer yöntem ise güvenlik sistemindeki saatin tamamen etkisiz hale gelmesi. Plore silahın ateşlenebilmesi için saatten gelen yeşil ışığın kesin bileşenini bulmayı başardı. Silahın ateşleme iğnesini açan küçük elektromıknatıs sistemi tabancaya yerleştirilen 15 dolarlık mıknatıs kullanılarak kopyalanabiliyor.

Gerçekten işe yaradığına neredeyse inanamıyordum. İnanmak için silahı tekrar ateşlemem gerekti. 15 dolarlık malzemeyle 1500 dolarlık silahı kandırabileceğimi öğrendim.

Yapılabilecekler hala bitmedi. Daha önce kullanıldığı belirtilen ucuz bir verici sayesinde radyo dalgaları yayılarak Armatix IP1 sahipleri tamamen silahsız bırakılabiliyor.

Eğer bu silahların daha güvenli olduğunu düşünür ve almak isterseniz tekrar düşünün derim.

Plore bunları yapmasının amacının sahiplerini korkutmak olmadığını açıkladı. Araştırmasının asıl amacı ileride akıllı silah üretecek firmalara günümüzde yapılan yanlışları gösterebilmek.