Facebook Seçimlerin Hacklenmesine Karşı Duracak

Facebook seçimlerin hacklenmesini engelleyebilmek için çalışan Harvard’a $500.000 para yardımında bulunacak. Defending Digital Democracy adı verilen proje iki partili bir girişim.

Son raporlara göre Facebook seçimlerin güvenli tutulması için Harvard’a yardım edecek. Sosyal medya devi partileri ve seçim sistemlerini korumayı hedefleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa ilk fon olarak 500.000 dolar harcayacaklarını bildirdi.

image

Defending Digital Democracy adı verilen proje Harvard Üniversitesi’nin Kennedy Siyasal Bilimler Okulu’nda yer alacak. Las Vegas’ta gerçekleştirilen BlackHat etkinliğinde konuşan Facebook’un siber güvenlik şefi Alex Stamos, teknoloji devinin seçimlere yönelik saldırı yapan bilgisayar korsanlarına karşı duracaklarını ve diğer şirketlerden de destek beklediklerini söyledi.

Şu anda kurucu sponsor olduk ancak diğer teknoloji kuruluşlarıyla da görüşmeler yapıyoruz. Para yatırmamızın amacı farklı bir ISAO (Information Sharing and Analysis Organization) oluşturulmasına yardımcı olabilmek.

2012’de Romney’in kampanya yöneticisi olan Matt Rhoades şu açıklamayı yaptı:

Bu proje ciddi bir problemi çözmek için ileriye dönük ve çok partili bir çaba.

Clinton’un kampanya yöneticisi Robby Mook’un açıklaması ise şöyle:

Günümüzde çoğu kampanya kendisini siber saldırılardan korumak için gerekli araçlara sahip değil. Bizim bu projemiz bu boşluğu doldurmayı ve seçimlerin güvenlik araçları ile garantiye alınmasını amaçlıyor.

Stamos konu ile ilgili şu sözleri söyledi:

Hedefimizin aynı olduğunu göstermedikçe etkili olamayacağız. Güçlü şifrelemenin güvenli bir geleceğin inşa edilmesindeki kritik nokta olduğunu göstermeyi çok isteriz.