İtalyan Bankası UniCredit Hacklendi

İtalyan bankacılık devi UniCredit hacklendi; etkilenen müşteri sayısı 400,000.

Bir İtalyan küresel bankacılık ve finansal hizmetler şirketi olan UniCredit, 400,000 müşterisinin etkilendiği güvenlik ihlali yaşadığını açıkladı. Banka tarafından yapılan basın açıklamasına göre bilgisayar korsanları ilk olarak 2016 yılının Eylül-Ekim aylarında, daha sonra 2017 yılının Haziran-Temmuz aylarında saldırı gerçekleştirmiş. Yaptıkları ikinci saldırı banka tarafından fark edilerek araştırmaları başlattı.

Yapılan soruşturmanın sonucunda bilgisayar korsanlarının hedefinin kişisel borçlanma departmanı olduğu ve erişimin müşteri verileriyle çalışan üçüncü taraf tedarikçiler üzerinden olduğu anlaşıldı. Bu sebeple bilgisayar korsanlarının müşterilere ait IBAN numaralarını, isimlerini, telefon numaralarını ve adreslerini çaldığı varsayılıyor.

UniCredit yaptığı açıklamada müşterilerin banka hesaplarına girmesini sağlayan parolaların veya işlem yapmalarını sağlayan parolaların çalınmadığını garanti etti.

UniCredit konuyla ilgili bir inceleme başlattı ve ilgili tüm makamları bilgilendirdi. Aynı zamanda UniCredit Milan savcılığı aracılığı ile dava da açacak. Banka bu ihlalin üstesinden gelmek için derhal telafi çalışmalarına başladı.

Bankanın iddiasına göre savcılığa başvurulduğu sırada bahsi geçen güvenlik açığı kapatılmıştı. Ayrıca banka saldırıdan etkilenen müşterileri ile iletişime geçeceğini belirtti. Yine de bankanın iletişime geçmesini beklemek istemeyen müşteriler bankanın iletişim numaralarını kullanarak bankayla konuşabilir.