Adobe Flash Player Tamamen Devre Dışı Kalacak

Adobe Flash Player’ın 2020 yılına kadar tamamen devre dışı kalacağı söyleniyor.

Adobe Flash sürekli haberlere kötü yönleriyle çıkmasından dolayı kullanıcıların sevmediği bir yazılım olarak varlığını sürdürüyordu. Çok güvensiz olmasının yanı sıra mobil cihazlarla uyumlu olmaması kullanıcıların Flash’tan nefret etmeleri için çok geçerli sebepler. Yakın bir zamanda Adobe, Flash Player için güncelleme yayınlamayı bırakacağını açıkladı. 2020 yılı sonunda tamamen ortadan kalkması bekleniyor.

2010 yılında Flash Player’ın iOS’a gelmesi Steve Jobs tarafından önlenmişti. Çünkü Adobe Flash Player’ın zayıf güvenlik önlemlerinin herkes farkındaydı. Şirket bunun sonrasında Flash Player’ı çevrimdışı duruma getirerek daha güvenli ve hızlı hale getirmeye karar vermişti.

Flash Player geçtiğimiz yıllarda exploit kiti yazanlar arasında favori yazılım olmuştur.

Son yıllarca oldukça hızlı ortaya çıkan zero-day açıklarından sonra güvenlik açısından Flash Player’ın tamamen makinelerden çekilmesi gerektiğine karar verildi.

Flash Player’ın fazla özleneceğini söyleyemeyiz çünkü zaten birçok internet kullanıcısı daha şimdiden Flash kullanmayı bıraktı. Google Flash’ı 2015 yılında engellemişti. Geçtiğimiz yaz Firefox’ta bu furyaya katılarak Flash’ı engelledi. Son olarak Microsoft Edge Flash için tıkla-çalıştır seçeneğini getidi.

Her ne kadar oldukça güvensiz olan Flash Player hayatımızdan çıkacak olsa da başka tehdit unsurlarının var olduğunu da unutmamak gerekir. Yine de Steve Jobs’ın söylediği gibi; Flash’ı kaybettiğimize onu fazla özlemeyeceğiz.

Kaynak: hackread.com