Asistanınız Amazon Echo Dinleme Cihazına Dönüşebilir

Sadık bir ev asistanı olan Amazon Echo hacklenerek bir dinleme cihazına dönüşebilir mi?

Söz konusu saldırının gerçekleştirilebildiği modeller 2015 ve 2016 yıllarında yayınlanan Echo sürümlerini kapsıyor.

Araştırmacılar Amazon Echo’nun eski sürümlerinde bulunan bir güvenlik açığı sayesinde ev asistanının gizli bir dinleme cihazına dönüşebileceğini açıkladı. Sonuç olarak bulunan güvenlik açığı sayesinde Amazon Echo’nun işlevselliği bozulmadan bir dinleme cihazına çevrilebiliyor.

amazon-echo

1 Ağustos Salı günü MWR InfoSecurity tarafından yayınlanan araştırmaya göre Amazon Echo’nun bazı eski sürümleri fiziksel saldırılara karşı oldukça hassas. Fiziksel olarak yaklaşabilen bir bilgisayar korsanı Amazon Echo’ya zararlı yazılım yükleyebilir ve bu sayede çevre dinlemesi yapabilir.

Araştırma ekibine göre Amazon Echo’nun altındaki kauçuk tabanı çıkarıldığında bilgisayar korsanları direkt olarak cihazın firmware’ine erişim sağlayabilir ve herhangi bir fiziksel kanıt bırakmadan zararlı yazılım yükleyebilir.

Analiz raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik açığının 2015 ve 2016 modellerini etkilediği onaylandı. Şans eseri 2017 yılında piyasaya sürülen son modeli bahsi geçen güvenlik açığını içermiyor. Bir küçük modeli olan Amazon Dot bu güvenlik açığını içermeyen modellerden biri.