Tesla Model X Hacklendi

Çinli internet devi Tencent Holdings’in bir parçası olan Security Labs’ten birkaç bilgisayar korsanı, Tesla Model X’te bazı kritik güvenlik açıkları keşfettiler ve aracın kontrolünü ellerine almayı başardılar.

Bilgisayar korsanları aracı ele geçirdiklerinde frenleri, farları, radyoyu, kapıları ve bagajı kontrol edebildiler. Bütün bunları yaparken aracın kendisine fiziksel erişimleri bile yoktu.

Bilgisayar korsanlarına göre saldırının başarılı olmasının sebebi araçta bulunan firmware’in güvenlik açıklarına sahip olması. Bu zafiyeti kullanarak bilgisayar korsanları hücresel veya Wi-Fi bağlantısı ile aracın kontrolünü ele geçirmeyi başardı.

Bilgisayar korsanları bu güvenlik açığını Haziran ayında keşfetti ve şirketi bilgilendirdi. Tesla kendisine bildirilen sorunları iki hafta içerisinde çözüme kavuşturdu.

Tesla tarafından yapılan açıklamada iyi niyetli bilgisayar korsanlarının araçlardaki zafiyetleri bulmasının oldukça iyi olacağı söylendi. Çünkü bu sayede kimsenin hayatı riske girmeden sorunları düzeltebiliyorlar.,

Bu bir Tesla aracına yapılan ilk saldırı değil. Daha önce de birçok bilgisayar korsanı Tesla'nın araçlarını hedef alıp, farklı zafiyetleri kullanarak aracı ele geçirmeyi başarmıştı.

Aşağıdan konu ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz: