Televizyonumuzla Sesimizi Kullanarak Anlaşabilir miyiz?

Microsoft ve BBC bunu sağlayabilmek için iPlayer TV hizmeti üzerinde denemeler yapıyor.

BBC popüler iPlayer hizmetinin deneysel bir sürümünü geliştirmek için Microsoft ile birlikte çalışıyor. İngiliz iPlayer kullanıcıları BBC tarafından sağlanan bu hizmet sayesinde isteğe bağlı içerik yelpazesine erişebiliyor. BBC ve Microsoft tarafından yapılan yeni geliştirme denemelerinde hizmet kullanıcıların sesini dinleyerek onların ne izlemek istediğini tahmin etmeye çalışıyor.

Özel bir ses izi kullanarak BBC’nin iPlayer hizmetine giriş yapabiliyorsunuz ve sonrasında hizmet odadaki diğer insanları dinlemeye başlıyor. Kulağa biraz ürkütücü gelse de bunun amacı hizmetin odada ailenizle birlikte olup olmadığınızı anlayabilmesi. Bu sayede eğer ailenizle birlikteyseniz aile dostu içerikler sunabilir. Eğer yalnızsanız sadece sizin favori şovlarınızı gösteriyor.

image

BBC’nin iPlayer’ı dijital asistan gibi davranıyor.

iPlayer’ın deneysel versiyonu “Benim için Eastenders oynat” gibi komutları anlayarak o ses sahibinin henüz görmediği en son bölümü otomatik olarak oynattığı için bir dijital asistan gibi davranıyor. BBC’nin dijital ortaklar müdürü Cyrus Saihan şu açıklamayı yaptı:

Teknoloji geliştikçe ses izleri ve yapay zeka ile daha fazla kişiselleştirme sağlayabiliriz. Mesela iş dönüşü tabletinizden izlemeye başladığınız bir televizyon programını eve geldiğinizde televizyonunuzdan izlemeye devam etmek isteyip istemediğiniz size sorulabilir.

Her ne kadar BBC’nin iPlayer denemeleri yalnızca bir deneyden ibaret olsa da yayıncıların geleceğe yatırım yaptığını gösteren bir işaret denebilir. Netflix, Hulu ve Youtube gibi servislerin kullanımı arttıkça televizyonların kişiselleştirilmesi konusunda büyük adımlar atılacağa benziyor.