Bilgisayar Korsanına 46 Ay Hapis Cezası

Rus bir adam on binlerce bilgisayar sunucusuna zararlı yazılım bulaştırmaktan dolayı 46 ay (yaklaşık 4 yıl) hapis cezasına çarptırıldı.

41 yaşındaki Maxim Senakh Finlandiya polisi tarafından tutuklandı. Senakh oldukça ünlü olan ve kurbanlardan milyonca dolar kazandıran bir Linux botneti Ebury’i barındırmak ve geliştirmek suçuyla yakalandı.

Senakh 2016’nın şubat ayında cezasını çekmesi için ABD’ye iade edildi ve bu yılın Mart ayı sonunda suçlu bulundu. Suç olarak Ebury botnet’i yarattığını kabul etmesi ve şahsen bu zararlı yazılımdan kazanç elde etmesi gösterildi.

image

İddialara göre Senakh spam kampayası yürüterek ve reklam tıklatarak milyonlarca dolar kazandı.

Maxim Senakh büyük bir suç örgüğünde yer alarak binlerce kullanıcının mağdur edilmesinde rol oynadı. Toplumlar bilgisayarlara daha fazla bağımlı hale geldikçe Senakh gibi siber suçlular ciddi tehditler oluşturuyor. İlgili birçok ofis ve kolluk kuvvetleri siber suçluları tespit etmek ve onları savuşturmak için çalışıyor.

image2

Senakh bilgisayara dolandırıcılığından ve yasaları suiistimal etmekten dolayı toplam 30 yıl hapis cezası almakla karşı karşıyaydı. Ancak ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü Senakh’ı 46 ay hapis cezasına çarptırdı. Olayla ilgili dava Federal Araştırma Bürosu tarafından araştırıldı.

Senakh ABD cezaevinden tahliye edildikten sonra Rusya’ya teslim edilecek.

Kaynak: thehackernews.com