Bitcoin Cüzdan Verileri Çalınabilir

Cerber adlı bir zararlı yazılım Bitcoin cüzdan verilerini ve tarayıcı şifrelerini çalabilir.

Yakın bir zamanda ortaya çıkan zararlı yazılım gösteriyor ki bilgisayar korsanları para kazanmanın yeni yollarını arıyor.

Cerber zararlı yazılımının yaratıcıları bir adım daha attı. Bahsi geçen zararlı yazılım son zamanlarda aldığı güncellemelerle birlikte bir kere daha kendini geliştirdi. Cerber şimdi bilgisayar korsanlarına Bitcoin cüzdanlarından veri çalmaları için fırsatlar sunan yeteneklere sahip.

Ayrıca bahsi geçen zararlı yazılım Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox da dahil olmak üzere birçok popüler web tarayıcısından kaydedilmiş şifreleri çalabiliyor. Cerber, Bitcoin Core Wallet, Electrum Wallet ve Multibit Wallet uygulamalarından veri çalmak için geliştirildi.

Trend Micro’nun güvenlik araştırmacılarına göre çalınan tarayıcı parolaları bilgisayar korsanlarının hesap çalmaları için faydalı olacaktır fakat Bitcoin cüzdanlarından çalınan veriler pek de yararlı olmayacaktır.

Bahsi geçen verilerin çalınması depolanan Bitcoin’in çalınmasını sağlamıyor. Bilgisayar korsanlarının hala söz konusu cüzdanı koruyan şifreyi bulması gerekiyor.

Güvenlik uzmanlarının iddiasına göre Cerber Rusya merkezli bir zararlı yazılım.

Cerber’in yaratıcıları zararlı yazılımlarının algılanmasını önlemek için çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz yıl Check Point araştırmacıları tarafından bir Cerber şifre çözme aracı geliştirilmişti fakat bunun hemen sonrasında Cerber’i yaratanlar yeni bir güncelleme yaparak o aracı geçersiz kıldı.

Trend Micro araştırmacılarına göre bu yıl Mayıs ayında Cerber altı farklı güncelleme aldı.

Cerber zararlı yazılımı bugüne kadar ki en hızlı gelişen fidye ailelerinden biri oldu ve bu sayede saldırganlar para kazanmayı hedefliyor.