Akıllı Arabalar İçin Yeni Siber Güvenlik Yönergesi

İngiliz hükümeti akıllı arabalar için yeni siber güvenlik yönergeleri yayınladı. Bu adım ile otomobil üreticileri siber güvenliğe daha çok dikkat etmek zorunda kalacak.

İngiliz hükümeti otomobil üreticilerini siber güvenliğe öncelik vermeye teşvik etmesi için tasarladığı bir dizi kural yayınladı.

İngiltere Ulaştırma bakanı Lord Callanan kendi kendine giden araçların sayısı arttıkça kullanıcıları siber saldırılardan korunmak için maksimum koruma olması gerektiğini belirtti. Bu siber saldırılar gerek kullanıcıların kişisel verilerini çalmak için, gerek aracın uzaktan kontrol edilebilmesi için gerçekleştirilebilir. Hedef üretim ve tedarik zincirinde yer alan tüm tarafları bir dizi kuralla çevrelemektir.

image

Hükümet tarafından yayınlanan “The key principles of vehicle cyber security for connected and automated vehicles” adlı rehber sekiz temel ilkeden oluşuyor. İlk olarak kuruluşlar için siber güvenlik yönetim kurulu seviyesinde bir öncelik olmalıdır. Özellikle üçüncü parti tedarikçiler potansiyel riskleri değerlendirmelidir.

Bütün bu yeniliklerin en önemli kısmı ise eski araç sahiplerini de kapsıyor olması. Yani bir marka yeni bir araç çıkardığı zaman sadece yeni aracının güvenliğini sağlamakla yükümlü değil. Aynı zamanda eski modellerinin de güvenliğini maksimumda tutmak zorunda.