Rusya Yapay Zeka Destekli Füze Geliştiriyor

Rusya düşünebilen, kendi kendini yönlendirebilen ve hedef seçebilen güdümlü füze geliştiriyor. Tactical Missiles Corporation’ın CEO’su Boris Obnosov “Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor” diyerek söylentileri doğruladı.

Rusya yapay zeka destekli füze geliştiriyor. Amaç; kendi hedeflerini seçebilen bir füze yaratmak. Tactical Missiles Corporation’un CEO’su Boris Obnosov konu ile ilgili şu sözleri söyledi:

Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor ve bu alan temel araştırmaların gerekli olduğu çok ciddi bir alan.

Obsonov yaptığı açıklamada bu tür bir sistemin yapılabileceğinin bilindiğini fakat belirli sonuçlar elde edebilmek için yıllarca araştırma yapılması gerektiğini de ekledi. Gerekli araştırmalar yapılırsa füzeler havayı ve radarları analiz edebilecek. Aynı zamanda uçuş yüksekliği, hızı ve yönü üzerinde gerçek zamanlı kararlar verme yeteneğine sahip olacak.

ABD’de Rusya’nın geliştirmeye çalıştığı füzelere benzer füzeler bulunuyor ve hali hazırda kullanıyorlar. Tomahawk Block IV’nin tasarımcısı Raytheon’a göre Tomahawk Block IV hedefi vurmadan önce saatlerce havada turlayabilir, rotayı anında değiştirebilir ve hatta hedefini vurmadan önce merkezine hedefinin fotoğraflarını gönderebilir. Bahsi geçen füzenin yaklaşık 1610 kilometrelik bir menzili var.

Rusya’nın yapay zeka ile ilgili tek çalışması güdümlü füzeler değil. Aynı zamanda dronelar, silahlar ve araç sürüp, ateş edebilen robotlar geliştirmeye çalışıyorlar.

AK-47’nin yapımcısı Kalashnikov bu yıl 22-27 Ağustos’ta Moskova’da yapılacak olan Russian Army Expo’da geliştirdikleri yapay zeka destekli “savaş modülünü” tanıtacak.

Eğer planlanan geliştirmeler yapılabilirse geleceğin silahları hızlı bir şekilde öğrenip, karar verip, hedef belirleyebiliyor hale gelecek. Kalashnikov’un İletişim Direktörü Sofiya Inanova şu sözleri söyledi:

Yakın bir gelecekte yapay zekaya dayanan bir dizi ürün açıklayacağız.

Bütün bu araştırmaların yanı sıra Rusya kendi sinir ağlarını kullanan tamamen özerk bir drone geliştirmeye çalışıyor. Bahsi geçen drone herhangi bir insan müdahalesi olmadan saldırı yapabilecek. Kronstadt grubu bu yapay zeka destekli droneları hem askeri hem de sivil kullanım için geliştiriyor. Şirketin CEO’su Armen Isaakyan bu teknolojinin hala gelecekte olduğunu söyledi.

Bazı gizli programlar dışında bu tarz dronelar hakkında konuşmak için henüz çok erken.