İrlanda Devletinin Elektrik Şirketi EirGrid Hacklendi

İrlanda devletine ait elektrik şirketi EirGrid ‘devlet destekli’ olduğu iddia edilen bilgisayar korsanları tarafından hacklendi.

İrlanda ve Kuzey İrlanda’daki gücü yöneten bir elektrik sağlayıcısı EirGrid ‘devlet destekli’ olduğu iddia edilen bilgisayar korsanları tarafından Nisan 2017’de hacklendi.
Bilgisayar korsanları şirket tarafından kullanılan bir Vodafone ağına sızdıktan sonra devlete ait operatörlere saldırdı. Daha sonra web yönlendiricilerinden geçen tüm şifrelenmemiş iletişimi kesmek için zararlı yazılım yüklediler.

Geçtiğimiz ay Vodafone bir İngiliz istihbarat birliği olan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ile iş birliği yaparak güvenlik ihlalini ortaya çıkardı. Güvenlik servislerine göre yapılan saldırı devlet destekli bir saldırıydı.

İddialarını desteklemek için kamuya açık herhangi bir delil yayınlanmadı ancak bilindiği kadarıyla bilgisayar korsanları elektrik sistemleri de dahil olmak üzere tüm ulusal altyapıyı hedef almıştı.

Yapılan açıklamaya göre 6 Ağustos’ta Vodafone’un saldırıya uğramış Direct Internet Access (DIA) servisi yüzünden EirGrid’in bütün iletişimi ve belgeleri izlendi ve belki sorgulandı.

Bir İrlanda gazetesine verilen röportajda elektrik kontrol sistemlerine herhangi bir zararlı yazılım yüklenip yüklenmediğini belirsiz olduğu söylendi. Fakat olayın erken fark edilmesi yararlı oldu çünkü eğer fark edilmeseydi birkaç şehir karanlıkta kalabilirdi. Gazete bahsi geçen saldırının 20 Nisan’da gerçekleştiğini belirtti.

EirGrid Grubu sözcüsü David Martin şunları söyledi:

EirGrid Grubu’nda bilgisayar ağlarımızın ve elektrik kontrol sistemlerinin güvenliği son derece önemlidir. EirGrid Grubu’nun politikası siber güvenlikle ilgili operasyonlarda kamuoyuna açıklama yapmamaktan yanadır fakat bilgisayar sistemlerimizin ihlal edilmediğini belirtmek isteriz.

Bir Vodefone sözcüsü ise konu ile ilgili yorum yapmayacaklarını belirtti.