Biyolojik Malware

Bilim insanları DNA kullanarak bir bilgisayarı hacklemeyi başardı.

Seattle’daki Washington Üniversitesi’nin bilim insanları zararlı bir yazılımı DNA örneğine başarıyla kodladı ve o DNA’yı analiz eden bilgisayarı bu sayede hackledi.

Bunun yapılmasıyla araştırma merkezlerindeki, üniversitelerdeki ve laboratuvarlardaki bilgisayarların bu tarz bir saldırıya ne kadar savunmasız olduğu görüldü. Araştırmacılar bunu “bilgisayar sistemlerinin DNA tabanlı istismarı” olarak nitelendiriyor.

Bilim insanları Tadayoshi Kohno ve Luiz Ceze bir DNA örneği satın aldılar ve buna zararlı bir yazılım kodladılar. Daha sonra bu örneği bir DNA dizme makinesi vasıtasıyla bilgisayara verdiler. Rapora göre araştırmacılar kısa bir süre sonra kullanılan bilgisayar üzerinde tam kontrole sahip oldular.

Araştırmacılar DNA örneğini satın almak için yalnızca 89 dolar harcadılar. DNA okuyan yazılımlar gen harflerini 0 ve 1’li hanelere çeviriyor. Daha sonra zararlı yazılım kodlanmış DNA 176 DNA harfinden oluşan basit bir bilgisayar koduna çevrilir.

Saldırı eklenen fazlalık zararlı kodun komut olarak çalıştırılmasını sağlayan bir sistem boşluğundan faydalanıyor. Bu durumda komut sayesinde araştırma ekibi DNA’yı analiz eden ana sistem üzerinde yetki sahibi olmayı başardı.

DNA dizileri üreten tedarikçiler ve şirketlere biyoteröristlerin bu yöntemi kullanabileceğine dair uyarıda bulunuldu ve araştırmacılar gelecekte oluşabilecek tehditler için DNA örneklerinin kontrol edilmesi gerektiğini öne sürdü.

Bilgisayar korsanları sahte kan, mukoza veya idrar örneği kullanarak DNA okuyan cihazlara ve onların bulunduğu sistemlere erişebilirler. Buna benzer bir yaklaşım kullanılarak polis ve diğer kolluk kuvvetlerinin laboratuvarlarına girilmesi de mümkün olabilir.

Kaynak: ibtimes.co.uk