Google Play Market’te GhostClicker

android

Google Play Market’teki milyonlarca indirmeye sahip 340 uygulamada ‘GhostClicker’ zararlı yazılımı bulundu. Trend Micro yaptığı açıklamada bu saldırının hedefindeki ülkelerin Brezilya, Japonya, Tayvan, Rusya, İtalya ve ABD olduğunu belirtti.

Uzmanlara göre resmi bir uygulama marketi olan Google Play Market’te yüzlerce Android uygulaması “otomatik tıklanan reklamlar” ile zararlı hale gelmiş olabilir.

16 Ağustos’ta Japon güvenlik firması Trend Micro yaptığı açıklamada 300’den fazla uygulamanın tehdit altında olduğunu nasıl fark ettiklerini ayrıntılı olarak açıkladı. Trend Micro tarafından incelenen uygulamalardan biri olan “Aladdin’s Adventure’s World” isimli uygulama kullanıcılar tarafından beş milyon kez indirilmiş.

Yasadışı yollarla kâr etmeyi sağlayan zararlı yazılım “GhostClicker” olarak adlandırıldı. Bahsi geçen zararlı yazılım kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen uygulamaların içerisinde bulundu. Örneğin oyunlar, dosya yöneticileri, barkod tarayıcılar, multimedya kaydedicileri ve GPS/navigasyon ile ilgili uygulamalarda GhostClicker bulundu.

Trend Micro yaptığı açıklamada Google Play Market’te bulunan 340 zararlı uygulamanın en az 101 tanesinin 7 Ağustos tarihinden beri mevcut olduğunu fakat diğerlerinin Google tarafından kaldırıldığını söyledi.

Zararlı uygulamaların hedef aldığı ülkeler arasında Brezilya, Japonya, Tayvan, Rusya, İtalya ve ABD bulunuyor.

Resmi uygulama marketlerinde zararlı yazılım bulaşmış uygulamalar sıkça görülüyor. Dolayısıyla bu gibi zararlı uygulamalardan kendinizi koruyabilmek için kullandığınız cihazların güncel olduğundan emin olmalısınız.

Kaynak: ibtimes.co.uk