Facebook Messenger’dan Yayılan Virüse Dikkat

messenger

Facebook Messenger’dan yayılan ve üç farklı işletim sistemine (Windows, MacOS, Linux) bulaşabilen bir virüs keşfedildi.

Herhangi biri tarafından Facebook Messenger üzerinden bir video linki alırsanız o linke tıklamayın. Bu kişi arkadaşınız olsa bile yolladığı video linki zararlı olabilir.

Kaspersky Lab araştırmacıları tarafından tespit edilen yeni bir saldırı kampanyasında saldırganlar Facebook Messenger üzerinden zararlı web sitelere yönlendiren bir video linki yolluyor.

image1

Araştırmacılar henüz zararlı yazılımın nasıl yayıldığını belirleyemedi fakat tahminlerine göre saldırganlar ele geçirilmiş hesapları, zararlı yazılım bulaşmış tarayıcıları ve clickjacking tekniklerini kullanıyor olabilirler.

Saldırganlar kurbanları kandırmak için arkadaşlarının adlarını kullanarak bir video linki yolluyor. Arkadaşlarının isimlerini kullanmak kullanıcıların videolara tıklama ihtimalini arttırıyor.

Saldırganlar tarafından yollanan video linki kurbanları video gibi gözüken bir Google doc’a yönlendiriyor. Eğer kurban bu videoyu görüntülemek isteyip küçük resme tıklarsa kurbanın işletim sistemine ve tarayıcısına göre başka bir sayfaya yönlendiriliyor.

Örneğin Windows üzerinde Mozilla Firefox kullanan kullanıcılar sahte bir Flash Player güncelleme uyarısıyla karşı karşıya kalıyor ve eğer güncelleme yapılmak istenirse zararlı bir .exe dosyası iniyor.

Google Chrome kullanan kullanıcılar tıpkı YouTube gibi gözüken bir sayfaya yönlendiriliyor ve burada gösterilen pop-up mesajında bir Chrome eklentisi yüklenmesi gerektiği belirtiliyor.

Facebook üzerinden yapılan saldırılar günümüzde oldukça yaygın. Sosyal medya sitelerindeki aktiflik arttıkça bilgisayar korsanlarının hedefi oluyorlar.

Kendinizi böyle bir saldırıdan korumak için arkadaşınızdan geliyor bile olsa resim veya video linklerine tıklamayın. Ayrıca virüsten korunmak için kullandığınız güvenlik yazılımının güncel olduğundan emin olun.